Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, στη “διαβολοβδομάδα”, πέτυχε την Πέμπτη η Αρμάνι Μιλάνο που επικράτησε στο Mediolanum Forum με 74-68 του Ερυθρού Αστέρα.

Ήταν μια ανάσα για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, που βελτίωσε το ρεκόρ της σε 8-15, σε μια παρένθεση στην απογοητευτική της χρονιά, ενώ για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς (10-13) ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα!!!

Αν και το σκορ δείχνει κλειστό παιχνίδι, μόνο στο τελευταίο πεντάλεπτο είδαμε… ντέρμπι:

Η Αρμάνι έχτισε διψήφια διαφορά από τη β΄περίοδο κι έπειτα και τη συντήρησε για σχεδόν 24 λεπτά.

Πήγε στο +16, 43-27, πριν τελειώσει το ημίχρονο με 45-32, με πρώτους σκόρερ Μπάρον και τον Λουβαβό-Καμπαρό κι απάντησε σχεδόν αμέσως στην πρώτη απόπειρα των Σέρβων να μειώσουν (52-44), με 7-2 για το 59-46, πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με 59-49.

Όλα αυτά, μέχρι ο Ερυθρός Αστέρας να βρει μακρινό σουτ, διότι μέχρι τα 30′ είχε 1/15 τρίποντα!

Το δεύτερο τρίποντό του στην τέταρτη περίοδο, από τον Μπεν Μπέντιλ έριξε τη διαφορά στους 5, 65-60 με 5:10 για τη λήξη κι ο Βιλντόσα -απάντησε- με το τρίτο, για το 68-63 -στο τρίποντο του Χολ- και ο αγώνας, έμοιαζε να αρχίζει από την αρχή, μολονότι έμεναν λίγα λεπτά!

Δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ των Ιταλών, ένα ζευγάρι βολών του Νέιπιερ (72-66) έκριναν την αναμέτρηση στο φινάλε και το επιθετικό ριμπάουντ του Χάινς στα 10” που έκανε το 74-68 έγραψε τον επίλογο.

Ο πρώην παίκτης του Ερυθρού Αστέρα, Μπίλι Μπάρον, ήταν με 15 πόντους πρώτος σκόρερ των Ιταλών, άλλους 14 πέτυχε ο Χολ, 7 εκ των οποίων στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Μπεν Μπέντιλ ήταν πρώτος σκόρερ της σερβικής ομάδς με 17 πόντους και 11 είχε ο Βιλντόσα.

Η ιταλική ομάδα τίμησε πριν από το τζάμπολ τους πρώην παίκτες της και νυν του Ερυθρού Αστέρα, Νεμάνια Νέντοβιτς και Μπεν Μπέντιλ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-32, 59-49, 74-68