Βαλένθια-Μακάμπι

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε 94-93 της Βαλένθια στην Ισπανία, την έπιασε στο 12-11 και κέρδισε το πλεονέκτημα σε περίπτωση μεταξύ τους ισοβαθμίας.

Κορυφαίοι των νικητών οι Γουέιντ Μπόλντγουιν (19π.-4ασ.), Μπόνζι Κόλσον (17π.-12ρ.), Τζον ΝτιΜπαρτολομέο (17π.), Τζάρελ Μάρτιν (10π.-5ρ.) και Τζος Νίμπο (9π.-6ρ.).

Στον αντίποδα, ο Τζάρεντ Χάρπερ είχε 20 πόντους, ο Κλέμεν Πρέπελιτς 15π.-4ασ., ο Κρις Τζόουνς 13π., ο Χάιμε Πραντίγια 13π. και ο Τζόνα Ράντεμπο 11π.

Η Μακάμπι είχε σπουδαίο ποσοστό στα δίποντα (66,7%), έβαλε το 1/3 των μακρινών προσπαθειών (6/18) και ευστόχησε στις 20 από τις 27 βολές που εκτέλεσε.

Κυριάρχησε στα ριμπάουντ (40-22), όπως μαρτυρά το γεγονός ότι εκείνη μέτρησε 15 επιθετικά, ενώ η Βαλένθια 15 αμυντικά!

Οι γηπεδούχοι είχαν 6 περισσότερες ασίστ (19-13) και 5 λιγότερα λάθη (7-12), ήταν σπουδαίοι στα δίποντα με 70%, έβαλαν 12 στα 34 τρίποντα και κατέγραψαν 15/19 βολές.

Με 7 πόντους προηγήθηκε νωρίς-νωρίς η Μακάμπι, αλλά χάρη σε τρίποντο του Χάρπερ, η Βαλένθια σφράγισε σερί 8-0 και προσπέρασε.

Σε ολόκληρο το δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +10 χάρη σε buzzer τρίποντο του Ράντεμπο.

Αργά, αλλά σταθερά, η Μακάμπι ψαλίδισε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, φροντίζοντας πρωτίστως την αμυντική της λειτουργία.

Κατά συνέπεια, το 59-52 έγινε 59-61 και λίγο αργότερα 67-77, δεδομένου ότι από το 07:38 μέχρι το 03:44, οι γηπεδούχοι σκόραραν μόνο με βολές.

Πάντως, η Βαλένθια συνήλθε άμεσα και στο τελευταίο 01:46 της τρίτης περιόδου πέτυχε επιμέρους 11-2, το οποίο σήμαινε ότι το τέταρτο δεκάλεπτο θα εξελισσόταν σε θρίλερ.

Σε αυτό η Μακάμπι προηγήθηκε με 7 στα 02:50 και προσέγγισε τη νίκη, αλλά τα τρίποντα των Τζόουνς και Χάρπερ έγραψαν το 90-91!

Στα 24” ο Μπόλντγουιν πέτυχε το 92-94 και αμέσως μετά έγινε φάουλ στον Χάρπερ, ο οποίος έβαλε την πρώτη βολή και έχασε τη δεύτερη.

Ο Κόλσον πήρε το ριμπάουντ, ο Μπόλντγουιν δεν πρόλαβε να δεχθεί φάουλ, διότι στα 3,2” γλίστρησε και η Βαλένθια είχε ακόμα μία ευκαιρία, όμως η επίθεση δεν ήταν καλή μετά το τάιμ-άουτ, ο Τζόουνς αστόχησε και η Μακάμπι πήρε μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 55-45, 78-79, 93-94