Καταστροφική ήταν η τρέχουσα “διαβολοβδομάδα” για τον Ερυθρό Αστέρα, αφού την Παρασκευή έχασε πάλι στην έδρα του από την Άλμπα Βερολίνου, με 94-85 στην παράταση!

Λίγες μέρες έπειτα από το διπλό της Ζαλγκίρις στην Σταρκ Αρένα, ήταν η σειρά της Άλμπα, που προηγουμένως, είχε νικήσει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, για να κάνει από την πλευρά της, το δύο στα δύο εκτός έδρας σε μια… ονειρεμένη, για εκείνην εβδομάδα!

Για τον Ερυθρό Αστέρα αυτό το 0-2, μοιάζει καταστροφικό καθώς από το 9-9 έπεσε στο 9-11 κι εκτός οκτάδας, λόγω ηττών από ομάδες που είχαν μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα το χειρότερο ρεκόρ της διοργάνωσης!

Το ματς ήταν πολύ κλειστό σε όλη του τη διάρκεια και καμία ομάδα δεν κατόρθωσε να δημιουργήσει συνθήκη υπεροχής. Ο Κέβιν Πάντερ καθοδηγούσε τον Ερυθρό Αστέρα στο σκοράρισμα και στα μισά της τρίτης περιόδου, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έδωσε την αίσθηση ότι μπορεί να κάνει το ξέσπασμα.

Προηγήθηκε με 57-50 με 4:15 για τα 30:00 ενθουσιάζοντας το κοινό του, όμως οι Γερμανοί απάντησαν με… βροχή τριπόντων.

allstarbasket.grΟ Πέιτον Σίβα πέτυχε τα τρία από τα πέντε τρίποντα της Άλμπα στη συνέχεια, ισοφάρισε 62-62 στη λήξη της περιόδου και οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν 65-64 στις αρχές του Δ’. Ο Βλάντιμιρ Στίματς κέρδισε κάποιες μάχες στο καλάθι βοηθώντας τον Ερυθρό Αστέρα νε φύγει πάλι με 70-65, όμως η Άλμπα, είχε βρει ρυθμό.

Προσπέρασε 77-76 με τον Σίκμα και 79-77 με τον Ενόκο στα 51 δευτερόλεπτα.

Ο Κέβιν Πάντερ ισοφάρισε 79-79 με δύο βολές στα 42 δεύτερα κι έκτοτε δεν μπήκε πόντος!

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν 2,5 λεπτά για να σκοράρουν και να απαντήσουν στο 5-0 της Άλμπα που ‘χε προηγηθεί με 84-79.Έξυπνα η Άλμπα μπήκε στη ρακέτα, κέρδισε φάουλ και είχε 4/4 βολές με Σίκμα και Ενόκο που την έστειλαν στο +7, 88-81 με 95 δευτερόλεπτα για το τέλος της παράτασης!

Πλέον δεν υπήρχε επιστροφή για τον Ερυθρό Αστέρα και το τρίποντο του Χέρμανσον με το γκολ φάουλ του Σίβα, που έκαναν το 94-83 σήμαναν την τεράστια νίκη της Άλμπα, που μέχρι σήμερα είχε νικήσει εκτός έδρας μόνο τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό!

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 43-39, 62-62, 79-79 (κ.α.) 85-94 (παρ.)