Χάρη σ’ ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός (8-12) “πάτησε” με 89-72 την ουραγό Μπάγερν (6-14) στο ΣΕΦ. Εντυπωσιακός Βεζένκοφ, ακόμα πέντε οι “διψήφιοι” σκόρερ για την πρώτη νίκη με τον Γιώργο Μπαρτζώκα.

Ο φόργουορντ των “ερυθρόλευκων” σημείωσε 18 πόντους στα τελευταία 10 λεπτά! Συνολικά είχε 20 πόντους με 5/9 τρίποντα (όλα στην τελευταία περίοδο), 2/4 δίποντα, 1/1 βολή, ενώ μάζεψε και 5 ριμπάουντ σε 16:50, σε μια εμφάνιση… καριέρας!

Δεύτερος σκόρερ ήταν ο Όγκουστιν Ρούμπιτ με 14 πόντους (2/2 διπ., 2/3 τριπ., 4/6 β.) και 3 ριμπάουντ, περνώντας αρκετό χρόνο και στη θέση του σέντερ. Από 10 πόντους πέτυχαν οι Πρίντεζης, Κόνιαρης, Πολ και ο ανεβασμένος Μπόλντγουιν. Στους έμεινε ο Σπανούλης, όπως και ο Μιλουτίνοβ. Επιπρόσθετα, ο “Πριντ” σύλλεξε 6 ριμπάουντ. Τρομερός και ο Ρότσεστι που πήρε… πάνω του τη δημιουργία και μοίρασε 12 ασίστ!

Για την ομάδα του Όλιβερ Κόστιτς, ο άλλοτε παίκτης του Κολοσσού, Τόμας Μπρέι, στη δεύτερη εμφάνισή του στην Euroleague ήταν, εξίσου, αποδοτικός με 15 πόντους σε 22′. Επί ελληνικού εδάφους, έδειξε ότι έλειψε από την Μπάγερν και ότι μπορεί να σταθεί στη διοργάνωση. Ακόμα 15π. πρόσθεσε ο Λούτσιτς, ενώ ο Μονρό είχε ένα double-double.

Η εκκίνηση του αγώνα δεν ήταν καλή και για τις δύο ομάδες. Οι Λούτσιτς και Μονρό έδωσαν το προβάδισμα στους Βαυαρούς με 9-3 στο 6′. Παράλληλα, οι γηπεδούχοι αναζητούσαν τρόπους, ώστε να πετύχουν καλάθι. Δυναμικό κάρφωμα του Μπόλντγουιν και 10-12, με τον Αμερικανό γκαρντ να γράφει με τρίποντο το 17-14 της περιόδου.

Στην εξίσωση μπήκε και ο Πολ. Ο Μπόλντγουιν εκτόξευσε τη διαφορά σε 22-15 στο 12′ και οι Πολ-Πρίντεζης έγραψαν το 27-19 στο 14′. Ο Αμερικανός φόργουορντ συνέχισε, ο Κόνιαρης ήρθε από τον πάγκο, όπως και οι Ρούμπιτ-Βεζένκοφ. Ο Έλληνας άσος ήταν και εκείνος που για πρώτη φορά σημείωσε διψήφια διαφορά (37-26) στο 18′. Όμως, 4 πόντοι του Μπρέι και τρίποντο του Χιούστις έκλεισαν το ημίχρονο στο +5 (37-32).

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 10-0 και βρέθηκαν να προηγούνται με 42-37 στο 24′! Ο Κόνιαρης απάντησε για το 42-40, όμως και πάλι ο Λούτσιτς βρήκε το στόχο για το 45-40, με τον Μπρέι να σκοράρει για το 49-43 στο 27′. Ο Μιλουτίνοβ έδωσε προσωρινές λύσεις, ο Μονρό σκόραρε για το 53-47, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που έτρεξε ένα 7-0 με Κόνιαρη-Πρίντεζη για το 54-53 (30′).

Στην τελευταία περίοδο ήρθε το… ξέσπασμα και με ένα επιμέρους σκορ 35-19 οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασαν στην νίκη με 89-72! Σε έξι τρίποντα ευστόχησαν οι Πειραιώτες, τα πέντε ήταν από τον Σάσα Βεζένκοφ που εξελίχθηκε σε X-Factor του αγώνα. Κάπως έτσι, έδωσε την ευκαιρία και στον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να κάνει το ντεμπούτο (άποντος σε 1:49) του με τους “ερυθρόλευκους” στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-32, 54-53, 89-72

Τα στατιστικά:

Τα highlights του αγώνα.

Μπαρτζώκας: “Δεν μπορούμε να μιλάμε για οκτάδα, μας βοήθησε πολύ ο Ρότσεστι”

Με κεφάτο Λάρκιν η Εφές 101-74 τη Βιλερμπάν, ξέφυγε δύο βαθμούς από τη δεύτερη Ρεάλ (pics)

Στον αστερισμό του Τζέιμς η ΤΣΣΚΑ, στο… καθήκον η Βαλένθια! (vids)

Αλεξέι Σβεντ: Η καλύτερη φετινή του εμφάνιση, στο ματς με τα λιγότερα σουτ που πήρε στη σεζόν!

Euroleague 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Euroleague 2019-2020: Βαθμολογία