Σε μεγάλους μπελάδες μπήκε η ΑΕΚ το βράδυ της Τετάρτης (22/01) στη 12η αγωνιστική του Basketball Champions League όπου ηττήθηκε με 93-76 από την Μπούργκος στην Ισπανία.

Η ΑΕΚ υποχώρησε τρίτη στον όμιλο, έχασε και τη διαφορά από τους Ισπανούς τους οποίους ειχε νικήσει με 74-66 στον Α’ γύρο, αλλά ακόμα δεν έχει εξασφαλίσει την πρόκρισή της στους “16”, και την επόμενη αγωνιστική παίζει με την 5η του ομίλου, Ράστα Φέχτα στη Γερμανία!

Κι όμως, παρά τα κακά μαντάτα για τη βαθμολογία και την πρόκριση, υπάρχουν και χειρότερα για την ΑΕΚ.

allstarbasket.grΉταν η εικόνα της στο ματς με την Μπούργκος, που θύμισε μικρή ομάδα, έχανε με double score σε μέρος του πρώτου ημιχρόνου και βρισκόταν σε μεγάλη απόσταση σε όλη τη διάρκεια του ματς!

Από την αρχή κι όλας του αγώνα φάνηκε ότι η ΑΕΚ, δεν… βρισκόταν στο γήπεδο. Δεχόταν πολύ εύκολα το καλάθι, έκανε τον Βίτορ Μπενίτε να μοιάζει… με κράμα Στεφ Κάρι-Τζέιμς Χάρντεν, η άμυνά της κοντά και μακριά από το καλάθι της, ήταν με τα… μάτια και η Μπούργκος εκμεταλλεύτηκε το timing.

Προηγήθηκε 15-6 μετά από 6:20 αγώνα, σημείο στο οποίο τραυματίστηκε ο Κιθ Λάνγκφορντ και δεν επέστρεψε, 24-13 στο δεκάλεπτο και απλά συνέχισε να αυξάνει με εντυπωσιακό ρυθμό τη διαφορά απέναντι στο φάντασμα της ελληνικής ομάδας.

allstarbasket.grΜε ένα γρήγορο 6-0 έκανε το 31-13 στις αρχές της β΄περιόδου, πήγε στο +21, 40-19 μετά από 13:53 και στο double score, 46-23, με 3:26 για το ημίχρονο,

Ό,τι έδινε η ΑΕΚ, το έπαιρνε η Μπούργκος, που έμοιαζε με υπερομάδα, κυρίως λόγω της κακής εικόνας της ΑΕΚ και μόνο οι νεοαποκτηθέντες, Νίκος Ζήσης με τον Τζεράι Γκραντ (από 10 π.) κρατούσαν τα προσχήματα.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου συμμάζεψε κάπως την κατάσταση στην τρίτη περίοδο, αλλά όχι ασιθητά. Απλά δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να αυξήσουν τη διαφορά.

Η ουσία, όμως, δεν άλλαζε. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να επιστρέψει, κυρίως λόγω της άμυνάς της, καθώς ακόμα και στο καλό της, επιθετικά, δεκάλεπτο, το τρίτο, απλά νίκησε με 3 πόντους διαφορά την Μπούργκος.

allstarbasket.grΣτην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ μείωσε μέχρι τους εννέα, αλλά ήταν αργά. Είχε εξαντλήσει τα αποθέματά της, κυρίως, όμως, είχε δώσει στον αντίπαλο την αυτοπεποίθηση να κάνει ό,τι χρειαζόταν οπότε στο 85-76, που έδινε μια μικρή χαραμάδα ελπίδας να μην καλυφθεί η διαφορά του πρώτου ματς, ο Θαντ ΜακΦάντεν πέτυχε δύο κολλητά τρίποντα για το 91-76.

Τελικά οι Ισπανοί έκλεισαν το ματς με 8-0 για το τελικό 93-76, που ισοδυναμεί με διπλή ήττα της ΑΕΚ, που πλέον πρέπει να παλέψει, ακόμα και για την πρόκρισή της!

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 54-34, 74-57, 93-76

Μπούργκος (Πεναρόγια): Κλαρκ 2, Φιτιπάλντο 10 (2), Μπενίτε 23 (4), Μπαρέρα, Βέγκα 2, Σάλβο 8 (1), Μακ Φάντεν 12 (3), Ριβέρο 7 (1), Μπάσας 8 (2), Λίμα 6, Άπιτς 15.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 6 (2 τρ. – 7 ασ), Τσάλμερς 8, Τολιόπουλος, Λάνγκφορντ, Ματσιούλις 11 (5 ριμπ.), Γιάνκοβιτς 8, Κακλαμανάκης, Ζήσης 16 (2), Μαυροειδής 2, Γιαννόπουλος 8 (2), Σλότερ 2, Γκραντ 15.

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2019-20

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE: ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ