Μπράμος

Τη δεύτερη ήττα της στο φετινό Πρωτάθλημα Ιταλίας γνώρισε το βράδυ της Κυριακής η Βενέτσια, προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League. Θύτης ήταν η Βαρέζε που νίκησε μέσα στη Βενετία με 66-61.

Η Βενέτσια (7-2) προηγήθηκε με 26-13 στην πρώτη περίοδο και έβαλε άλλους 26 πόντους στα επόμενα 29 λεπτά!!!

Η Βαρέζε (5-4) προηγήθηκε με 60-52 στο 39:00 πριν οι γηπεδούχοι βάλουν τρία συνεχόμενα τρίποντα και μειώσουν στο τελικό 61-66!

Ο Μάικ Μπράμος (φωτό) ήταν πρώτος σκόρερ της Βενέτσια με 14 πόντους κι από 12 είχαν Ντέι και Στόουν. Η Βενέτσια είχε 12/40 τρίποντα (!!!) και σούταρε 24 δίποντα!

Στο 9-0 η Αρμάνι

Στο ιστορικό ντέρμπι του ιταλικού μπάσκετ, κατ’ όνομα βέβαια γιατί οι εποχές άλλαξαν, η Αρμάνι Μιλάνο έκανε επίδειξη ισχύος εκτός έδρας επί της Καντού. Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι νίκησε με 101-74 και έφτασε τις εννέα νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Οι Λιθουανοί Κουζμίνσκας-Γκουντάιτις ήταν κορυφαίοι των Μιλανέζων με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Για την Καντού (3-6) ο Αμερικανός Τζέφερσον πέτυχε 20 πόντους.