Ντέβον Χολ

Η Αρμάνι Μιλάνο (17-8) επέστρεψε από το -15 του ημιχρόνου και πέρασε με 83-77 από την έδρα της Εφές (14-11), σε αγώνα για την 32η αγωνιστική της EuroLeague.

Το αποτέλεσμα του αγώνα φέρνει τον Ολυμπιακό “αγκαλιά” με το πλεονέκτημα έδρας!

Η καλύτερη επίθεση της EuroLeague (Εφές) ηττήθηκε από την καλύτερη άμυνα της διοργάνωσης (Αρμάνι) στο “Sinan Erdem Sports Hall” της Κωνσταντινούπολης.

Με αυτή τη νίκη, η Αρμάνι εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, αφού έχει 2/2 κόντρα στην Εφές και τρεις νίκες διαφορά.

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης έχει το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία με τον Ολυμπιακό (17-9), όμως πλέον έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για το πλεονέκτημα της έδρας.

Εκτός δωδεκάδας της Αρμάνι έμεινε ο Ντίνος Μήτογλου.

Με τον “καυτό” Βασίλιε Μίτσιτς να πετυχαίνει 13 πόντους με 5/6 σουτ, η Εφές προηγήθηκε με 30-21 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Μίτσιτς

Ο Αντριάν Μοερμάν (13π. στο πρώτο ημίχρονο) ανέλαβε δράση στο δεύτερο δεκάλεπτο και η Πρωταθλήτρια Ευρώπης πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 51-36, έχοντας ήδη 10/15 τρίποντα!

Μοερμάν

Η Αρμάνι βελτίωσε κατακόρυφα την αμυντική της λειτουργία στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού με ένα επιμέρους 10-26 πέρασε μπροστά με 61-62 και το παιχνίδι ξεκίνησε ουσιαστικά από την αρχή.

Μέλι

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε “θρίλερ” με συνεχόμενες αλλαγές προβαδίσματος και ισοπαλίες. Η Αρμάνι πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμά της στον αγώνα (70-77 στο 38′) και έφτασε σε ένα σπουδαίο “διπλό” επιστρέφοντας από το -15 του ημιχρόνου!

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (12π., 8ασ.), ενώ πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Μίτσιτς με 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 51-36, 61-62, 77-83.

EuroLeague 2021/22: Βαθμολογία

EuroLeague 2021/22: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα