Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Πρωτάθλημα Παίδων της ΕΣΚΑ, αφού νίκησε με 78-70 στο Περιστέρι και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Και ο δεύτερος τελικός στην κατηγορία Παίδων της ΕΣΚΑ ήταν συναρπαστικός, με τον Παναθηναϊκό να λυγίζει ξανά το Περιστέρι, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε χωρίς τον ασθενή Νεοκλή Αβδάλα και με τον Ρημαγμό να τραυματίζεται και να αποχωρεί.

Κορυφαίος των “πρασίνων” ήταν ο Κουστένης που σταμάτησε στους 32 πόντους και καθοριστικός ο σέντερ Αδαμόπουλος (15π.) που πέτυχε ένα clutch τρίποντο στο φινάλε.

Η ομάδα του Γιάννη Σιούτη, είχε νικήσει και στον δραματικό πρώτο τελικό, στην παράταση τη Δευτέρα με 77-76 και σήμερα έκανε το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός θα εκπροσωπήσει την ΕΣΚΑ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, ενώ το Περιστέρι θα παίξει μπαράζ για την πρόκριση στο Πανελλήνιο, με τους 2ους των ΕΣΚΑΝΑ, ΕΚΑΣΘ.

Μετά τον αγώνα έγινε η απονομή του Κυπέλλου στον Πρωταθλητή Παναθηναϊκό από τον Επικεφαλής της Επιτροπής Πρωταθλημάτων Αγοριών ΕΣΚΑ κ. Γεράσιμο Ζαβιτσάνο.

Παναθηναϊκός Παίδες αποδυτήρια

Το φύλλο αγώνα:

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 70 – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ 78

Διαιτητές: Σκούτας, Θεοδωρόπουλος

Δεκάλεπτα: 22-16, 39-39, 55-61, 70-78

Περιστέρι (Σκουφάκης, Δελλή): Φουντάς 3 (1), Πολίτης 4, Μαραγκουδάκης 26, Πασχάλης 8, Κολοβός, Σταθόπουλος, Παγώνης 9 (1), Παλληκαράς 3, Λιοσάτος, Χαβουτσάς 17.

Παναθηναϊκός (Σιούτης, Μπουντας): Ζερβός 9 (1), Κουστένης 32, Αδαμόπουλος 15 (1), Ρημαγμός 4, Αθανασόπουλος 6, Βλάσσης 4, Νταψής 8, Κωνσταντινίδης.

H photo gallery του αγώνα και της απονομής από τον φακό του Βαγγέλη Στόλη και του Intime.gr:

Ο αποψινός, δεύτερος τελικός μεταδόθηκε ζωντανά μέσω live streaming από το Telesport.gr και μπορείτε να τον δείτε ξανά ΕΔΩ