Ο Σερτάτς Σανλί έκανε ρεκόρ καριέρας με 24 πόντους, απέναντι στην πρώην ομάδα του, Εφές, και η Μπαρτσελόνα πήρε τη… ματσάρα της Παρασκευής στην παράταση, με 95-93 στην Κωνσταντινούπολη, στη 13η αγωνιστική της Euroleague!

Στην πρώτη φετινή αναμέτρηση των δύο ομάδων που έπαιξαν το 2021 στον τελικό του Final 4 στην Κολωνία, έγινε ένα απίθανο παιχνίδι, γεμάτο σασπένς, αλλά και μπόλικη ένταση.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είπε στο flash interview του ημιχρόνου (47-37) ότι οι διαιτητές δεν αφήνουν την ομάδα του να παίξει άμυνα, επειδή η Εφές είχε 18 βολές, αλλά στο δεύτερο μισό ήταν η τουρκική ομάδα που διαμαρτυρήθηκε.

Στην παράταση μάλιστα, αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο Εργκίν Αταμάν, ξεσηκώνοντας το -sold out από 15.008 θεατές- Σινάν Ερντέμ με αποδοκιμασίες προς τους διαιτητές!

Λίγο νωρίτερα, στις πρώτες φάσεις του επιπλέον πενταλέπτου, αποβλήθηκαν με 5 φάουλ ο Νίκολα Μίροτιτς (18π.) της Μπαρτσελόνα και αμέσως μετά, ο Σέιν Λάρκιν (14π.) της Εφές.

Ο Κάιλ Κούριτς (16π.) πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους για το +7 της Μπαρτσελόνα, 91-84, αλλά με Μίτσιτς (26π.) και Μοερμάν, (16π.) η Εφές μείωσε στο 93-94 με 2,5 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Την υπογραφή στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη της Μπαρτσελόνα έβαλε με 1 / 2  βολές (έχασε σκόπιμα τη δεύτερη) ο Σανλί, που είχε νωρίτερα κρατήσει όρθια την ομάδα του!

Ο Τούρκος σέντερ πέτυχε 11 από τους 14 πόντους της “Μπάρτσα”, όταν μετέτρεψε το 68-66 σε 75-80 με 1:32 για τη λήξη. Ήδη ο Σανλί είχε ρεκόρ καριέρας με 21 πόντους, 13 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο!

Τελείωσε με 24 πόντους από 2/4 βολές, 5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, ενώ φέτος είχε μόλις 6,1 πόντους μέσο όρο και μόλις μια φορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο, με 11!

Ο Μίτσιτς μείωσε στα 50’’ σε 78-80 κι ο Λάρκιν ισοφάρισε με 2 βολές, 80-80 στα 20’’. Ο Μίροτιτς έχασε το τελευταίο σουτ κι ο αγώνας πήγε στην παράταση!

Η Μπαρτσελόνα πέτυχε την 5η σερί νίκη της κι έφτασε στο 11-2, διακόπτωντας το νικηφόρο σερί 4 αγώνων της Εφές, που πλέον έχεει 6-7.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-37, 68-62, 80-80 (κ.α.) 93-95 (παρ.)