Ζενίτ-Ερυθρός Αστέρας

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη Euroleague από τις 7/10 πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας, που επικράτησε της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 69-58.

Ύστερα από το “διπλό” στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι, η σερβική ομάδα είχε ηττηθεί κατά σειρά από ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Μονακό, Αρμάνι Μιλάνο, Μπασκόνια και Ρεάλ Μαδρίτης.

Στην επιστροφή του Άαρον Γουάιτ μετά τον σοβαρό τραυματισμό του στο φιλικό της 11ης Σεπτεμβρίου κόντρα στον Παναθηναϊκό (έμεινε άποντος σε 10:19 και πήρε 2 ριμπάουντ), ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε δυνατά, με τον Όγκνιεν Κούζμιτς να σημειώνει 9 πόντους σε 4,5 λεπτά.

Από κοντά και ο Νίκολα Κάλινιτς με τους 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, το τέλος του οποίου βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +7.

Ακόμα καλύτερη ήταν η αμυντική λειτουργία του Ερυθρού Αστέρα στη δεύτερη περίοδο, αφού κράτησε τη Ζενίτ στους 12 πόντους, τη στιγμή που εκείνος σκόραρε 19.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι προέρχονταν από την ήττα στο ΟΑΚΑ, δεν μπορούσαν να κάνουν το παραμικρό στο επιθετικό σκέλος.

Όταν κυλούν τρία δεκάλεπτα και έχεις σημειώσει μόλις 40 πόντους στην έδρα σου, τότε τα νέα δεν είναι ευχάριστα.

Το 40-58 σήμαινε ότι η τελευταία περίοδος θα αποτελούσε τυπική διαδικασία. Όπερ και εγένετο. Απλώς η διαφορά μειώθηκε και το ματς έληξε με το τιμητικό (για τη Ζενίτ) 58-69.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι πήγαν στο 8-5 και οι φιλοξενούμενοι στο 5-8.

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε μία πανεύκολη νίκη, ασχέτως αν ο γενικός δείκτης αξιολόγησης έβγαλε… ισοπαλία.

Η Ζενίτ σούταρε με ποσοστά κάτω του 50% σε δίποντα και 15,8% σε τρίποντα.

Πρωταγωνιστές δεν έβγαλε το ματς, παρά μόνο συνολική καλή δουλειά από πλευράς φιλοξενούμενων.

Οι Τζόρνταν Μίκι με 16 και Νέιτ Γουόλτερς με 14, ήταν οι πρώτοι σκόρερ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 28-42, 40-58, 58-69