Εφές-Ούνικς

Έπειτα από τέσσερις ανεπιτυχείς προσπάθειες, η Εφές επικράτησε 71-68 της Ούνικς Καζάν και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη EuroLeague.

Πρωταγωνιστές ο πολύπειρος Ροντρίγκ Μπομπουά και ο Αντριάν Μοερμάν, ο οποίος αφυπνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Συνεπώς, η Εφές πήγε στο 1-4 και έπιασε την Ούνικς Καζάν, η οποία παρεμπιπτόντως είχε στην πλάτη το 80-41 της περασμένης εβδομάδας από έναν ακόμη τουρκικό σύλλογο, τη Φενερμπαχτσέ.

Ο αγώνας:

Η Ούνικς είχε το προβάδισμα καθ’ όλη σχεδόν τη διάρκεια των πρώτων τριών δεκαλέπτων.

Η αλήθεια, πάντως, είναι ότι δεν είχε καταφέρει να πάρει διαφορά ασφαλείας.

Προηγήθηκε 35-27 στη δεύτερη περίοδο και 51-44 στην τρίτη, έκτοτε όμως ανέλαβε δράση ο Μπομπουά και ο Αντριάν Μοερμάν.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με το σκορ στο 47-51, αλλά στα 02:44 η Εφές ήταν μπροστά με 64-58.

Έκτοτε κατάφερε να διαφυλάξει το προβάδισμα και, ελλείψει Βασίλιε Μίτσιτς, έφτασε σε μία σημαντική νίκη ψυχολογίας.

Από 14 πόντους είχαν οι Μπομπουά και Μοερμάν, ο οποίος πήρε και 9 ριμπάουντ.

Ο Σέιν Λάρκιν είχε 8 πόντους και 5 ασίστ.