Η Μπάγερν Μονάχου πήρε το ντέρμπι των ομάδων χωρίς νίκη, στις 4 πρώτες αγωνιστικές, με 75-73 επί της Ζαλγκίρις Κάουνας στη Λιθουανία!

Ο Ντεσόν Τόμας (15π.) ήταν ο παίκτης που έκρινε την αναμέτρηση, αφήνοντας τη Ζαλγκίρις, μοναδική πλέον ομάδα δίχως νίκη σε 5 αγώνες της Euroleague!

Ο Αμερικανός, άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού πέτυχε 4 συνεχόμενους πόντους στο τέλος, όταν το ισόπαλο 70-70 έγινε 74-71 για την Μπάγερν και καθόρισε την τύχη του αγώνα.

Με καλή άμυνα η Ζαλγκίρις είχε επιβληθεί της Μπάγερν από την αρχή του αγώνα, φτάνοντας σε double score (22-11) λίγο πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος και με μεγαλύτερη διαφορά στο +19, 39-23 λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο (39-37).

Η ομάδα του Τρινκιέρι δεν έβρισκε ελεύθερα σουτ, είχε 1/10 τρίποντα στο πρώτο μισό, όπου ο Λεκαβίτσιους με τον Γκιφάι και τον Καλνιέτις, οδηγούσαν την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς.

Οι Γερμανοί όμως βρήκαν τις λύσεις νωρίς στην τρίτη περίοδο, άρχισαν με τη σειρά τους να περιορίζουν τη δράση των περιφερειακών της Ζαλγκίρις και ψαλλίδισαν τη διαφορά.

Ισοφάρισαν πρώτη φορά 52-52 πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος 55-53.

Η άνοδος του Χίλιαρντ, τους έδωσε και το προβάδισμα 62-64 με 5 λεπτά για το τέλος και το ντέρμπι ήταν σε πλήρη εξέλιξη.

Στο 70-70, μίλησε ο Ντεσόν Τόμας, πέτυχε δύο συνεχόμενα καλάθια για την Μπάγερν, ενώ μεσολάβησε 1/2 βολές του Λεκαβίτσιους, κι η Μπάγερν πλέον ήταν στο 74-71!

Ο Καλνιέτις έχασε τρίποντο στα 20”, όμως κι ο Οθέλο Χάντερ, έχασε δύο βολές που θα σφράγιζαν τη νίκη της Μπάγερν!

Ο Λεκαβίτσιους (17π.) μείωσε 73-74 με 2/2 βολές από το φάουλ του Σίσκο, ώστε να μη σουτάρει για τρεις και στα 6 δευτερόλεπτα οι Γερμανοί είχαν την τελευταία επίθεση.

Ο Λούτσιτς κέρδισε το φάουλ στα 4” πέτυχε την 1η βολή για το 75-73, έχασε τη δεύτερη όμως τα δύο δεύτερα που κράτησε η διεκδίκηση του ριμπάουντ αρκούσαν στην Μπάγερν για να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη!

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 17, ενώ ο Νταρούν Χίλιαρντ πέτυχε 14.

Ο Νέμπο είχε 12 πόντους-13 ριμπάουντ για την ομάδα του Ζντοβτς, στους 11 έμειναν Καλνιέτις (8 από το ημίχρονο), Γκιφάι (10 στο ημίχρονο).

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 39-27, 55-52, 73-75