Ο Παναθηναϊκός (10-19) ηττήθηκε με 85-65 την Πέμπτη (25/3) από την Εφές (20-11), στην 31η αγωνιστική της EuroLeague στην Κωνσταντινούπολη, εμφανίζοντας τις γνωστές, σχεδόν σε όλη τη σεζόν αδυναμίες του.

Απέναντι σε έναν πανίσχυρο αντίπαλο, διψασμένο μάλιστα αφού ερχόταν από ήττα στο Μόναχο, η ομάδα του Όντεντ Κάτας το πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά απέναντι σε αυτήν την καλοδουλεμένη μηχανή, που λέγεται Εφές χρειάζονται πολλά περισσότερα.

Χρειάζεται σωστή κυκλοφορία της μπάλας από πλέι μέικερ υψηλού επιπέδου, που δεν διαθέτει η ελληνική ομάδα φέτος, χρειάζεται δυνατή άμυνα, η οποία εμφανίστηκε σε μικρά κομμάτια του αγώνα από πλευράς, Παναθηναϊκού, χρειάζονται και ψηλά ποσοστά, ειδικά από μακριά, για να ανοίξει η ρακέτα, τα οποία πάλι δεν είχαν οι “πράσινοι” που τελείωσαν με 6/24 τρίποντα, ενώ και στα δίποντα είχαν κάτω από 50%.

Η Εφές δεν επηρεάστηκε ιδιαίτερα από την απουσία του τιμωρημένου προπονητή της, Εργκίν Αταμάν καθώς συνέχισε να παίζει… όπως την τελευταία διετία!

Δείτε τον Εργκίν Αταμάν να παρακολουθεί τον αγώνα από σουίτα του γηπέδου:

Μια περιφέρεια-φωτιά, ο Μίτσιτς έχασε το πρώτο του σουτ, όταν στη λήξη της τρίτης περιόδου δοκίμασε τρίποντο από τη μια μπασκέτα στην άλλη, ο Μπομπουά ήταν εκτελεστής, ενώ μέσα στη ρακέτα, ο Μπράιαντ Ντάνστον δεν είχε αντίπαλο στις δύο πλευρές του γηπέδου.
Ο Παναθηναϊκός ήταν κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο, 24-21, δυσκολεύτηκε όμως να σκοράρει στη δεύτερη και η Εφές έκανε 10-0 με τον Μπομπουά (10π. στη β΄περίοδο από τον Γάλλο) και το 31-27 έγινε 41-27 με 2 λεπτά για τη λήξη.
Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Παπαπέτρου μάζεψαν τη διαφορά στο ημίχρονο (43-33) κι έδωσαν την αίσθηση ότι η ελληνική ομάδα έχει ακόμα πιθανότητες να διεκδικήσει κάτι.
Δείτε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπαγιάννη στη δεύτερη περίοδο:

Η άνοδος του Μάριο Χεζόνια στο επιθετικό κομμάτι (7π. στη Γ’ περίοδο, μετά τους 4 του ημιχρόνου) κράτησε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα αν και το πρόβλημα πλέον, από Μίτσιτς, μετονομάστηκε σε Ντάνστον που έκανε πολύ αισθητή την παρουσία του και στην επίθεση.

Ο Ζακ Όγκουστ με τον Μήτογλου προσπάθησαν και είχαν συνεισφορά στο επιθετικό κομμάτι, όμως δεν αρκούσε.

Η Εφές είχε ρυθμό, είχε την απιτούμενη ισορροπία εντός κι εκτός ρακέτας και εκτόξευσε τη διαφορά, μετά το τρίποντο του Χεζόνια, που ‘χε μειώσει 63-52 με 8:25 για τη λήξη του αγώνα.

Έφυγε με 72-54 στο πεντάλεπτο κι έφτασε άνετα στη νίκη με 85-65.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-33, 60-49, 85-65

Εφές-Παναθηναϊκός: Η ωραία συνεργασία Μακ-Μπεντίλ (video)