ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε μία εύκολη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 87-72, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Euroleague.

Με αυτήν τη νίκη, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε το… αίμα της πίσω από την ήττα του πρώτου γύρου (86-84) και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 20-10, ενώ από την άλλη ο Ερυθρός Αστέρας υποχώρησε στο 9-22.

Από την αρχή του αγώνα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερε να ελέγξει πλήρως τον ρυθμό και να μην δώσει κανένα περιθώριο, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +12 για τους γηπεδούχους (31-19).

Η συνέχεια δεν ήταν διαφορετική με τους Ρώσους να διατηρούν με σχετική ευκολία τη διαφορά άνω των 10 πόντων (50-39).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνέχισε να παίζει πολύ καλή άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση μπόρεσε να διατηρήσει το υπέρ της σκορ, χωρίς οι φιλοξενούμενοι να την απειλήσουν.

Η αναμέτρηση ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο, αφού οι Μοσχοβίτες δεν έριξαν τον ρυθμό τους και μάλιστα ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, για να πάρουν τελικά τη νίκη με 87-72.

Κορυφαίος ήταν ο Σενγκέλια με 16 πόντους, με τον Ντάνιελ Χάκετ να τον ακολουθεί με 15, ενώ οι Βόιτγκμαν και Κλάιμπερν τελείωσαν τον αγώνα με 14.

Από την άλλη πλευρά ο Νταβίντοβατς σημείωσε 20 πόντους, ο Ενόκο 12, μαζί με 10 ριμπάουντ και ο Χολ 11.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 50-39, 71-59, 87-72