Μια νίκη από το δεύτερο συνεχόμενο Final 4 βρίσκεται η Εφές η οποία συνέτριψε ξανά,  με 91-68  τη Ρεάλ Μαδρίτης την Πέμπτη (22/4) στο Game 2 της σειράς στα playoffs της Euroleague!

Μετά το 90-63 της Τρίτης, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έμοιαζε να έχει ακόμα ευκολότερο έργο, λόγω της απουσίας του τραυματία Έντι Ταβάρες από τη Ρεάλ κι είναι γεγονός ότι οι Ισπανοί δεν την κόντραραν, έστω όπως στο πρώτο μέρος του Game 1.

Πολύ καλύτερη σε όλες τις θέσεις, πιο πλήρης, πιο φρέσκια, πιο γρήγορη και δυνατή, η Εφές επιβεβαίωσε τη σαφέστατη ανωτερότητά της σε αυτό το match up διατηρώντας τη μεγάλη διαφορά.

Άλλωστε πριν από τα δύο ματς στα playoffs, η Εφές νίκησε στη Μαδρίτη τη Ρεάλ για την κανονική περίοδο με 108-83 στις 30 Μαρτίου.

Πλέον η Εφές θέλει μια νίκη για να πάει στο Final4 όπως το ’19 (πέρυσι δεν έγιναν Playoffs και Final-4 λόγω της πανδημίας) κι είναι αξιοσημείωτο ότι από το 2008/09 που θεσπίστηκαν οι best of 5 σειρές, αυτές που απαιτούν τρεις νίκες για την πρόκρισης, ποτέ, καμία ομάδα που προηγήθηκε με 2-0 νίκες δεν έχασε το δρόμο για το Final 4

O προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης, Πάμπλο Λάσο δοκίμασε να παίξει με όσο το δυνατόν πιο ψηλά σχήματα, με τον Τόμπκινς στο “3” ώστε να μπορεί να καλύψει αδυναμίες, αλλά και πάλι, η η Εφές έβρισκε λύσεις.

Κυρίως, διατήρησε το χαρακτήρα της, καθώς επέμεινε στην άμυνα, δεν επηρεάστηκε από τα αρκετά της λάθη στην αρχή του αγώνα και μέχρι να βρει ρυθμό.

Παρά τα δύο γρήγορα φάουλ του, ο Σέιν Λάρκιν είχε 13 πόντους στο ημίχρονο (44-32) κι ο Μοερμάν 9 πόντους, με τη Ρεάλ να βγάζει το δεκάλεπτο με 0/5 τρίποντα.

Ο χρόνος είναι αμείλικτος με όλους και το ‘δαμε στην περίπτωση των Ρούντι, Γιουλ, Κάρολ, και φυσικά του Ρέγιες που επιστρατεύτηκε στα 41 του.

Η Εφές ήταν όχι μία, αλλά δύο ταχύτητες πιο πάνω.

Κούρασε τη Ρεάλ, που συνέχισε απελπιστικά άστοχη στην τρίτη περίοδο. Οι Ισπανοί είχαν 1/6 τρίποντα στο δεκάλεπτο, και 3/19 μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Σκεφτείτε ότι η Εφές έβαλε τρία συνεχόμενα με Μίτσιτς-Σανλί μέσα σε 90 δευτερόλεπτα, μετά από 6:30 αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν έστειλε τη διαφορά στο +23, 61-38.

O Μίτσιτς πέτυχε 18 από τους 23 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο για την Εφές.

Πλέον ο αγώνας σε μια σπάνια περίσταση για την κρισιμότητά του, έμοιαζε να ‘χει τελειώσει από το 25’.
Φιανόταν πώς η Ρεάλ δεν είχε τον τρόπο να αλλάξει κάτι, η Εφές έκανε απλώς τα απολύτως απαραίτητα και το ραντεβού ανανεώθηκε για τη Μαδρίτη τη Μ.Τρίτη.
Ο Τόμπκινς πέτυχε 17 για τη Ρεάλ Μαδρίτης και 11 ο Ρούντι Φερνάντεθ.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 44-32, 65-45, 91-68