Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε την Τετάρτη το Περιστέρι με 67-61 στο “Δ.Τόφαλος” στην Πάτρα, στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και έγραψε ιστορία, περνώντας στον τελικό που θα γίνει την Κυριακή στο Ηράκλειο Κρήτης!

Η ομάδα-πρότυπο της Πάτρας με αλματώδη πρόοδο τα τελευταία χρόνια, θα διεκδικήσει το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας της, με αντίπαλο τον νικητή του Διαγόρας Δρυοπιδέων-ΑΕΚ που παίζουν στις 20:00!

Είναι η δεύτερη ομάδα της Πάτρας που φτάνει σε τελικό Κυπέλλου, έπειτα από το 2015 και το 1997 με τον Απόλλωνα, ο οποίος είχε ηττηθεί στον τελικό από τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό αντίστοιχα.

allstarbasket.grΟ Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν το Α και το Ω του Προμηθέα Πάτρας πετυχαίνοντας 15 από τους 17 πόντους της ομάδας του στην πρώτη περίοδο και συνολικά 26 (με 12 κερδισμένα φάουλ, 7 ριμπάουντ σε 25:42) σε ένα ματς που τα καλάθια έμπαιναν με μεγάλη δυσκολία!

Σκληρές άμυνες, μεγάλη η σημασία του ματς και ελάχιστοι παίκτες βγήκαν μπροστά για τις δύο ομάδες!

Ο Δημήτρης Κατσίβελης (13π.) ήταν ο παίκτης κλειδί με σωστές αποφάσεις, ο δε Δημήτρης Αγραβάνης (11π.-6ριμπ.) χτύπησε στο κατάλληλο σημείο!

Ειδικά οι τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του για το 59-47 με 5,5 λεπτά για το τέλος έπαιξαν τεράστιο ρόλο, σε ένα σημείο όπου προστέθηκε κι ο Λάνγκστον Χολ (9π.-8 ασ.) για να δώσει στους Πατρινούς το μεγαλύτερο προβάδισμα του αγώνα, με 61-47, κι ενώ απέμεναν 5:05 για τη λήξη.

allstarbasket.grΤο Περιστέρι ήταν απελπιστικά άστοχο από την περιφέρεια, (5/22 τρίποντα) δεν μπορούσε να βρει το σύνηθες καλό του σουτ, ούτε με τον Χάτσερ (2/6), ούτε με τον Γκρέι (1/4) ούτε με τον νέο Αμερικανό, Ντεάντρε Κέιν (0/4).

Προηγήθηκε με 36-31 μετά από δύο λεπτά στη Γ’ περίοδο, όμως μετά έπαθε black out απέναντι στην άμυνα του Μάκη Γιατρά.

Ο Γιανίκ Μορέιρα

Ο Προμηθέας Πάτρας έκανε επιμέρους 21-5 για να προσπεράσει με 52-41 στη μια από τις δύο περιπτώσεις της βραδιάς που οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφιο προβάδισμα!

Ο Γιανίκ Μορέιρα πέτυχε 14 πόντους αλλά έχασε 6 βολές (4/10) κι ήταν ο πιο σταθερός παίκτης της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-30, 52-47, 67-61

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χολ 9, Μπαμπ, Λίποβιι 2, Αγραβάνης 11, Μαυροκεφαλίδης 26, Κασελάκης, Μάντζαρης 1, Κατσίβελης 13, Φίλερ 5, Τζόουνς

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Μπλέικ 3, Σκορδίλης 8, Σαλούστρος 2, Μορέιρα 14, Καράμπελας 5, Βασιλόπουλος 3, Κέιν 4, Χάτσερ 13, Γκρέι 5, Μόουζες 4