Δεν πέρασαν περισσότερες από 48 ώρες από την καλύτερη παράσταση του Παναθηναϊκού τα τελευταία χρόνια και το 95-67 επί της Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά το βράδυ της Πέμπτης οι  Ισπανοί έκαναν το break με 89-82, με εμφατική εμφάνιση!

Ό,τι έγινε την Τρίτη στο παρκέ του ΟΑΚΑ, ξεχάστε το! Ο Παναθηναϊκός δεν έβγαλε την ίδια ενέργεια στην άμυνα και κατ’ επέκταση δεν έβγαλε και τον ίδιο ενθουσιασμό στην επίθεση..

Το αποτέλεσμα ήταν να επιτρέψει στους Ισπανούς να παίξουν σε ένα σετ, για αυτούς, παιχνίδι, και να βρουν τις λύσεις για να φύγουν με τη νίκη που τους δίνει, μέχρι νεοτέρας, προβάδισμα πρόκρισης στο Final 4 της Euroleague.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο σούταρε 55% από το τρίποντο (11/20), τεράστιο ποσοστό για εκτός έδρας αγώνα και μάλιστα στα play offs, ενώ ταυτόχρονα κυριάρχησε στο ριμπάουντ με την τεράστια διαφορά των 43-24!!! Κι όλα αυτά ενώ ο Φελίπε Ρέγιες έκανε ρεκόρ διετίας με 18 πόντους σε 17 λεπτά, κι ο Κάρολ ένα από τα καλύτερά του ματς με 17 πόντους και 4/6 τρίποντα.

Στα δε επιθετικά ριμπάουντ, είχε 12 επιπλέον (16-4) κι είναι περίεργο που με τόσες παραπάνω κατοχές και τέτοιο ποσοστό στο τρίποντο, ο Παναθηναϊκός είχε ακόμα ελπίδες στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός έδινε συνολικά λιγότερες ασίστ από όσες έδωσε ο Καλάθης στον πρώτο αγώνα (15 έναντι 16), κι η έλλειψη δημιουργίας δεν του επέτρεψε να ζητήσει περισσότερα.

Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 20 πόντους, αλλά με  δεύτερο καλύτερο παίκτη τον Πέιν (13π.) σε τέτοιες συνθήκες οι “πράσινοι” δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Το 1-1 απαιτεί από τον Παναθηναϊκό ένα, τουλάχιστον, break στη Μαδρίτη για να μείνει ζωντανός στην προσπάθεια πρόκρισης στο Final 4.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν -τουλάχιστον- εντυπωσιακή, κάλυψε τις απουσίες της, έβγαλε το ταλέντο της στο παρκέ σε μια από τις  καλύτερες φετινές εμφανίσεις και με τη συγκέντρωση στο στόχο που έβγαλαν οι παίκτες της, απέδειξε ότι παρά τα προβλήματά της, παραμένει ισχυρός μνηστήρας  του φετινού τροπαίου!