Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα στον δεξί αστράγαλο, όμως οι έφηβοι του Παναθηναϊκού νίκησαν τους Rising Stars North με 88-74.

Ο αγώνας έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη στη Θεσσαλονίκη.

Ο Σαμοντούροβ γύρισε το πόδι του στις αρχές της δεύτερης περιόδου και οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για ελαφρύ διάστρεμμα στον αστράγαλο, όμως οι “πράσινοι” έφτασαν σε μία ακόμα νίκη στο Rising Stars και παρέμειναν αήττητοι με ρεκόρ 5-0!

Θυμίζουμε ότι, το Σάββατο (19/11) ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ βρέθηκε για πρώτη φορά αντίπαλος της ομάδας που τον ανέδειξε, της ακαδημίας ΔΕΚΑ και οδήγησε τους έφηβους του Παναθηναϊκού σε νίκη με 92-76.

Οι “πράσινοι” δεν επηρεάστηκαν από τον τραυματισμό του Σαμοντούροβ στο 12’31” της αναμέτρησης (26-21), όταν ο διεθνής φόργουορντ πάτησε σε πόδι αντιπάλου και υπέστη διάστρεμμα.

Οι συμπαίκτες του, πάντως, θέλησαν να παίξουν και γι’ αυτόν και μπόρεσαν να ανατρέψουν με καλή άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση το αρχικό προβάδισμα των «Βόρειων» Rising Stars.

Έτσι από 26-21 το σκορ με πρωτεργάτες τους Κουστένη, Εζέτζα, έγινε 34-37 στο ημίχρονο και η πίεση στους τυπικά γηπεδούχους συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο.

Με επί μέρους σκορ 26-20 στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, παίζοντας καλό μπάσκετ, εδραίωσε την υπεροχή του, την οποία και «κλείδωσε» στο τέταρτο, με ακόμη ένα υπέρ του επί μέρους σκορ 25-20 για να τελειώσει ο αγώνας, παρόντων αρκετών φίλων του μπάσκετ, με 74-88 και τις δύο ομάδες να χειροκροτούνται.