Μονακό-Μακάμπι

Πατώντας γκάζι στην τελευταία περίοδο, με πρωταγωνιστή τον Τζόρνταν Λόιντ, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους και μοίρασε 4 ασίστ, η Μονακό επικράτησε 86-67 της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Έπειτα από το πέρας 26 αναμετρήσεων, η ομάδα του Πριγκιπάτου, η οποία στις 8/3 υποδέχεται τον Παναθηναϊκό, ανέβηκε στο 16-10, ενώ εκείνη του Ισραήλ υποχώρησε στο 13-13.

Πέραν του Λόιντ, η Μονακό πήρε βοήθειες από τον Ντόντα Χολ (12π.-10ρ.), τον Μάικ Τζέιμς (12π.-5ρ.-6ασ.), τον Έλι Οκόμπο (11π.-5ρ.) και τον Άλφα Ντιαλό (11π.).

Στον αντίποδα, η Μακάμπι προσπάθησε για το καλύτερο με τους Γουέιντ Μπόλντγουιν (17π.-6ρ.) και Μπόνζι Κόλσον (16π.-6ρ.).

Η Μονακό σούταρε με 53% από το δίποντο και είχε 19/21 βολές, ενώ αντίθετα έξω από τα 6,75μ. ήταν απελπιστική με μόλις 26,3%.

Πάντως, υπερίσχυσε σε ριμπάουντ (43-32), ασίστ (14-10) και λάθη (10-15), υστερώντας μόνο στα κλεψίματα (5-9).

Η Μακάμπι ήταν υποδεέστερη στα δίποντα (44,4%), εύστοχη από τη γραμμή των βολών (11/12) και ελαφρώς καλύτερη στα τρίποντα (32%).

Η Μονακό ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο δεκάλεπτο, αρχής γενομένης από το 9-0 που έγινε 9-2 τρία ολόκληρα λεπτά μετά το τζάμπολ.

Η ομάδα του Σάσα Ομπρόντοβιτς προηγήθηκε 14-2 και λίγο αργότερα 21-7, η Μακάμπι απάντησε με σερί 7-0, ώσπου η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 30-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στους παίκτες του Όντεντ Κάτας, οι οποίοι κράτησαν άποντη τη Μονακό για παραπάνω από 4,5 λεπτά, μειώνοντας παράλληλα σε 30-27.

Έστω και δύσκολα, οι γηπεδούχοι δεν βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αν και για πρώτη φορά είδαν τη Μακάμπι να ισοφαρίζει (36-36), προτού ο Λόιντ γράψει με τρίποντο το 39-36 του ημιχρόνου.

Οι μόλις 9 πόντοι της Μονακό στη β’ περίοδο προκάλεσαν ανησυχία στον Ομπράντοβιτς, ο οποίος αγχώθηκε ακόμα περισσότερο όταν ο Μπόλντγουιν έφτασε τους 16 πόντους, τη στιγμή που έστειλε για πρώτη φορά σε θέση οδηγού την ομάδα του με τρίποντο στα 02:35.

Οι ελπίδες της Μακάμπι έσβησαν στο πρώτο μισό του τελευταίου δεκαλέπτου, καθώς οι γηπεδούχοι πέτυχαν σερί 15-0, χωρίς να δεχθούν πόντο για 05:37!

Πάνω στο 73-59 πάτησε η Μονακό για να διαχειριστεί το προβάδισμα και να εκτοξεύσει, μάλιστα, τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+19), με τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 39-36, 58-59, 86-67