Ένα εκρηκτικό τρίτο 10λεπτο ήταν αρκετό για να οδηγήσει την Παρτιζάν στη νίκη (88-74) επί της Άλμπα Βερολίνου στο Βελιγράδι για την 26η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι Σέρβοι στο ημίχρονο άκουσαν την οργή του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και επέστρεψαν στο παρκέ με το «μαχαίρι στα δόντια».

Το εντυπωσιακό επιμέρους 35-9 στο τρίτο 10λεπτο έδωσε «αέρα» 24 πόντων (77-53) στην ομάδα του «Ζοτς» που απλώς στη συνέχεια έκανε συντήρηση και έφτασε στην 14η νίκη σε 26 αγώνες.

Την ίδια ώρα η Άλμπα έχει απολογισμό 7 νίκες και 19 ήττες μένοντας στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πρώτος σκόρερ για την Παρτιζάν ήταν ο Αλέκσα Ανράμοβιτς με 19 πόντους και τον ακολούθησαν οι Ζακ Λεντέι (13 πόντους) και Κέβιν Πάντερ (16 πόντους).

Από τη Γερμανική ομάδα ξεχώρισε ο Μαοντό Λο με 17 πόντους και οι Γιάνι Γουέτζελ, Γιοχάνες Τίμαν είχαν από 10 πόντους αντίστοιχα.

Ουσιαστικά η ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλες ήταν μέσα στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο (20-19 στο 10’ και 42-44 στο 20’) με τους Λο και Γουέτζελ, καθώς στο τρίτο 10λεπτο οι Σέρβοι ήταν καταιγιστικοί (με το επιμέρους 35-9) και έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση δίνοντας καθαρά διεκπαιρεωτικό ρόλο στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 42-44, 77-53, 88-74.