Καρδίτσα-Απόλλωνας Πάτρας

Με τρίποντο του Τέβιν Μακ στο 1’1”, η Καρδίτσα έφτασε σε μία μεγάλη ανατροπή επί του Απόλλωνα Πάτρας, επικρατώντας 76-74 στο “Γ. Μπουρούσης”, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Η θεσσαλική ομάδα έχανε με 6π. στα 2′ πριν από το τέλος, αλλά με επιμέρους 11-3 πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, έπιασε τον σημερινό της αντίπαλο στο 2-10 και υπερισχύει σε πιθανή μεταξύ τους ισοβαθμία, αφού στο αντίστοιχο παιχνίδι του α’ γύρου, είχε χάσει με 1 πόντο.

Ο Ρομέλο Γουάιτ μέτρησε 18π.-7ρ., ο Βλάντο Γιάνκοβιτς 15π. και ο Νίκος Δίπλαρος 8π.-4ρ.-6ασ., όμως, ειδική μνεία θα πρέπει να γίνει σε έναν πρώην παίκτη του αχαϊκού συλλόγου.

Ο Τέβιν Μακ έβαλε 7 πόντους στο α’ δεκάλεπτο, έπειτα ήταν ιδιαίτερα άστοχος, ώσπου πήρε το τελευταίο σουτ, ευστόχησε από τη γωνία και χάρισε μία πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του.

Δείτε το φινάλε-θρίλερ:

Μαλίκ Όσμπορν (19π.-13ρ.), Τζάστιν Μπιμπς (14π.-5ασ.) και Ρασάντ Βον (9π.-6ρ.-5ασ.), διακρίθηκαν για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πλέον μετρούν 0/6 εκτός έδρας, ενώ καλή δουλειά έκανε κι ένας πρώην παίκτης της Καρδίτσας, ο Γιώργος Γκιουζέλης (9π.-4ρ.).

Βέβαια, ο Βον ήταν μοιραίος για τον Απόλλωνα στο φινάλε, αφού πρώτα έχασε τρίποντο και εν συνεχεία αστόχησε σε δύο βολές, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να χρειάζονται ακόμα και δίποντο για τη νίκη.

Η Καρδίτσα είχε 7 παραπάνω ασίστ, όμως, η νίκη ήρθε επειδή στα τελευταία 2 λεπτά ο αχαϊκός σύλλογος έκανε μαζεμένα λάθη, τα οποία δεν έμειναν ανεκμετάλλευτα.

Ο Νίκος Παπανικολόπουλος χρησιμοποίησε τους 11 από τους 12 παίκτες, με μοναδική εξαίρεση τον Φώτη Μαλέλη, ο οποίος παρέμεινε στον πάγκο της Καρδίτσας.

Ο Απόλλωνας δεν έχει πια στο ρόστερ τους Ντέσμοντ Ουάσινγκτον και Βασίλη Μουράτο, ενώ αντίθετα το ντεμπούτο του πραγματοποίησε ο Τζον Πέρκινς, καταγράφοντας 2 πόντους (1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 26:23.

Δεν αγωνίστηκαν οι Τηλέμαχος Βησσαρίου και Χρήστος Καφέζας, ενώ ο Γιώργος Κογιώνης μπήκε για 17”, επομένως ο Γιάννης Χριστόπουλος χρησιμοποίησε επί της ουσίας 8 παίκτες.

Ο Μακ έβαλε τους 7 από τους πρώτους 14 πόντους της Καρδίτσας σε 6,5 λεπτά, όμως, στη συνέχεια ούτε εκείνος ούτε κάποιος συμπαίκτης του κατάφεραν να αποδώσουν επιθετικά, με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να πετύχει επιμέρους 1-7 και να κλείσει την α’ περίοδο στο +6.

Για περίπου 5,5 αγωνιστικά λεπτά, οι γηπεδούχοι σκόραραν μόνο με βολές, ώσπου ο Γιάνκοβιτς έδωσε ρυθμό και συνέβαλε στο 10-0, μέσω του οποίου το σκορ έγραψε το 25-23.

Η ομάδα του Παπανικολόπουλου έφτασε έως το +5 και τότε πάτησε φρένο, με συνέπεια ο Απόλλωνας να επιστρέψει στα αποδυτήρια από τη θέση του οδηγού, χάρη στο επιμέρους 3-10.

Κανείς εκ των δύο αντιπάλων δεν ξεχώρισε στο περιφερειακό σουτ, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/16 δίποντα και 4/4 βολές, ενώ οι γηπεδούχοι 7/15 δίποντα και 9/12 βολές.

Επίσης, στην αναλογία κλεψιμάτων-λαθών, ο Απόλλωνας ήταν ανώτερος με 3-5 έναντι 2-7, υστερώντας οριακά σε ριμπάουντ (18-15) και ασίστ (12-10).

Η ομάδα του Χριστόπουλου έβαλε 8 πόντους σε 65” και προηγήθηκε 40-47, λίγο αργότερα ανέβηκε για πρώτη φορά στο +8, προτού κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 και διατηρήσει το προβάδισμα για αρκετή ώρα.

Στο φινάλε, πάντως, οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και οι γηπεδούχοι, με κορυφαίο έναν ακόμη πρώην παίκτη του Απόλλωνα, τον Δίπλαρο, ισοφάρισαν 71-71 στο 1:11.

Στα 54’5” ο Μπράουν έγραψε το 71-72 με 1/2 βολές, αμέσως μετά ο ΜακΚάλουμ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Καρδίτσα με μακρινό δίποντο, εν συνεχεία ο Βον αστόχησε σε τρίποντο, αλλά στα 24’5” ο Μπράουν πήρε το ριμπάουντ (και το πέμπτο φάουλ του Γιάνκοβιτς).

Ο Μπράουν ευστόχησε και στις δύο βολές, διαμορφώνοντας το 73-74. Αμέσως μετά ο Σάιμπερτ αστόχησε σε τρίποντο, αλλά στα 13’4” ο Βον είχε 0/2 βολές! Η θεσσαλική ομάδα είχε πια ρεαλιστικές ελπίδες για νίκη, η οποία ήρθε με τρίποντο του Μακ στο 1’1”. Ο Βον πήρε το τελευταίο σουτ, βρήκε σίδερο και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 35-37, 51-56, 76-74