asllstarbasket.gr

Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τον ΠΑΟΚ  με 80-73 στο “Δ.Τόφαλος” το Σάββατο (30/12) και παραμένει σταθερά στην τρίτη θέση, με την έναρξη του Β’ γύρου της Stoiximan Basket League.

Με μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο, πολυφωνία στο σκοράρισμα και πολλούς περισσότερους πόντους από τον ΠΑΟΚ, από επιθετικά ριμπάουντ, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, βρέθηκε όλη κι όλη μια φορά πίσω στο σκορ (23-24) κι ενώ έφτασε δύο φορές στο +14.

Τα τρίποντα και ο Άντονι Κάουαν με 12 από τους 22 πόντους του στην τελευταία περίοδο, έκαναν μέρος της διαφοράς. Έδωσε επίσης, 9 ασίστ!

Από 14 πόντους είχαν για τους νικητές Ρέινολντς και Ετσενίκε.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Έλβαρ Φρίντρικσον με 13 πόντους και 9 ασίστ, πετυχαίνοντας 8 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Στο 8-4 βρίσκεται πλέον ο Προμηθέας, στο 6-6 ο ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε 3,5 λεπτά για να πετύχει το πρώτο το καλάθι και βρέθηκε νωρίς στο -7, 10-3.

Χάρισον και Μπελιάουσκας, τον κράτησαν κοντά έως το τέλος του Α’ δεκαλέπτου, (20-16) με τον Χάντερ Χέιλ να πατά στο παρκέ για τους Πατρινούς στα τελευταία 40 δευτερόλεπτα.

Η παρουσία του στο β’ δεκάλεπτο, έκανε και τη διαφορά, μαζί με τα επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων.

Με πολυφωνία και 4/8 τρίποντα σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκε με 40-30, αφήνοντας πίσω το μοναδικό προβάδισμα των φιλοξενούμενων, 23-24 μετά από 2:33 στο δεκάλεπτο.

Ο Κένταλ Σμιθ που πέτυχε 7 πόντους για τον ΠΑΟΚ σε αυτό το δεκάλεπτο, μείωσε στο 40-33 του ημιχρόνου.

Δείτε ένα καλάθι του Στίβενς στην Α’ περίοδο:

Οι γηπεδούχοι άρχισαν με 3/4 τρίποντα το δεύτερο ημίχρονο, από Ρέινολντς και Κόνιαρη για να φύγουν στο +14 (49-35)!

Όμως ο Τζάστιν Άλστον κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ, αφού μετά από μόλις 2 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε 9 μαζεμένους στο πρώτο πεντάλεπτο της Γ’ περιόδου.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού μείωσε στους 6, 52-46, όμως ο Άλστον χρεώθηκε νωρίς με 4 φάουλ.

Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν αποτελεσματική στο δεύτερο πεντάλεπτο της συγκεκριμένης περιόδου, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 60-49, με πρωταγωνιστή τον Ρέινολντς, πριν ο ΠΑΟΚ μειώσει στα 30′, 60-51.

Ο Άντονι Κάουαν ήταν η προσωπικότητα που έκρινε τον αγώνα, με την παρουσία του στην τελευταία περίοδο.

Άλλοτε πρώτος σκόρερ της Basket League με τη φανέλα του Άρη, πήρε στις πλάτες του την ομάδα του και τη διατήρησε σε απόσταση ασφαλείας από τον ΠΑΟΚ, που προσπαθούσε να μειώσει. Με αποφασιστικής σημασίας καλάθι και φάουλ, σε λήξη χρόνου επίθεσης, ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση – νίκη κάνοντας το 78-67 με 1:38 στο ρολόι.

Ο ΠΑΟΚ έχασε κατά σειρά Άλστον και Χάρισον με 5 φάουλ. Η αφύπνιση του Φρίντρικσον στο τέλος, δεν ήταν αρκετή, καθώς ο ΠΑΟΚ περίμενε από τον Ισλανδό πιο γεμάτη παρουσία επιθετικά, στα 3/4 του αγώνα.

Tα δεκάλεπτα: 20-16, 40-33, 60-51, 80-73