Χαρίλαος Τρικούπης-Αγρίνιο

Στον συναρπαστικό αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν, ο Χαρίλαος Τρικούπης επικράτησε 90-85 του Αγρινίου στην παράταση στο Μεσολόγγι.

Ο Λουκ Άβελον με καλάθι και φάουλ με 1:06 να απομένει στην τέταρτη περίοδο έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, 75-77, αλλά ο το τρίποντο του Νίκου Χουχούμη στα 11,5’’ για το τέλος έγραψε το 78-77.

Με μόλις 10,5’’ στο ρολόι ο Δημήτρης Τσουργιάννης είχε 1/2 βολές και μετά τη χαμένη επίθεση του Γιάννη Μολφέτα οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, 78-78.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι με το γκολ-φάουλ του Νίκου Χουχούμη, το κάρφωμα του Περικλή Κουρουπάκη και το τρίποντο του Ιάσωνα Δημητρακόπουλου ξέφυγαν με 88-80.

Ένα προσωπικό 5-0 του Κεϊλίν Φίσερ μείωσε στους τρεις, 88-85, όμως οι δύο εύστοχες βολές του Τζόρνταν Γουίτφιλντ διαμόρφωσαν το τελικό 90-85 και ο κόουτς Ντίνος Καλαμπάκος ηττήθηκε από την πρώην ομάδα του.

Χαρίλαος Τρικούπης-Αγρίνιο 90-85

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ.-Χατζημπαλίδης (Πατσαντζόπουλος)

Δεκάλεπτα: 23-18, 35-34, 52-55, 78-78, 90-85 (πρτ.)

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χουχούμης 28 (4), Δημητρακόπουλος 11 (2), Μανιάς 7 (2), Γουίτφιλντ 11 (1), Τόλα, Ερμείδης 8 (2), Μολφέτας 13 (3), Κουρουπάκης 12, Καραγεωργίου.

Αγρίνιο (Καλαμπάκος): Νικολαΐδης 14 (2), Άβελον 28 (2), Ντουζίδης, Καφέζας 5, Τσούκας 3 (1), Τσουργιάννης 7 (1), Κυριλής, Φίσερ 28 (4), Θ. Μπαζίνας, Μπαρδάκας.

Elite League: Αποθέωση στο Ιβανώφειο, νίκες για τα φαβορί (pics)

Elite League (Α2) 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

Elite League (Α2) 2022-23: Η βαθμολογία