Σαρωτικός ο Παναθηναϊκός στην αναμέτρηση με το Λαύριο για τη 2η αγωνιστική της Basket League, έκανε “σεφτέ”στο πρωτάθλημα με 93-70.

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός στο ελληνικό πρωτάθλημα, μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Άρη, επικρατώντας του αξιόμαχου Λαυρίου με 93-70.

Οι “πράσινοι” αγωνίστηκαν χωρίς τους Νέιτ Γουόλτερς και Άντριου Άντριους, με τον πρώτο να μην έχει ξεπεράσει πήρως τη θλάση που τον ταλαιπωρεί και τον δεύτερο να νοσεί με ίωση. Ωστόσο, με ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο εξασφάλισαν το ροζ φύλλο αγώνα παρουσία των “πράσινων” φίλων στο ΟΑΚΑ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 15 πόντους 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ. Εξίσου αποδοτικοί ήταν οι Π. Καλαϊτζάκης και Λ. Μαντζούκας με 14 πόντους έκαστος. Στους 10 πόντους σταμάτησε ο Πονίτκα.

Από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη ξεχώρισαν οι Κόουλ και Φλαγκ με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, έχοντας 0/2 στο ξεκίνημα της Basket League.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

“Ζεστοί” ήταν πίσω από τα 6,75 οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς ευστοχώντας με το “καλησπέρα” σε 5/5 τρίποντα (17-6)!

Ο Νικολαϊδης μαζί με τον Κόουλ το πήραν προσωπικά και με ξέσπασμα του Λαυρίου 11-0 ισοφάρισαν στο 17-17 αρχικά, για να προσπεράσουν με 17-18 1′ πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Με γκολ-φάουλ του Λι διαμορφώθηκε το 20-18.

Η τρίποντη “ραψωδία” του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, έχοντας και καλύτερες αντιδράσεις στην άμυνα, για να προηγηθούν με +10 4:44′ πριν το ημίχρονο. Κόουλ και Φλαγκ προσπάθησαν να μειώσουν αλλά το τρίποντο του Μαντζούκα τους έστειλε στα αποδυτήρια στο 52-40.

Με νέο σουτ τριών πόντων ο Λι έστειλε για πρώτη φορά το ματς στο +15 για το “τριφύλλι”. Ήταν η σειρά του Ντουράμ να βγει μπροστά για το Λαύριο, που κατάφερε να μειώσει στους 6.

Έκτοτε ο Παναθηναϊκος με το δίδυμο Πονίτκα-Μαντζούκα στην περιφέρεια και τον Γκουντάιτις κάτω από το καλάθι ήταν κυρίαρχος μέχρι το 30ο λεπτό για το 75-57.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ράντονιτς “δοκίμασε” στο παρκέ ρίχνοντας στο ματς και τον νεαρό Αλεξανδρο Σαμοντούροβ. Ο αρχηγός των γηπεδούχων, Γιώργος Παπαγιάννης ήταν εντυπωσιακός τόσο στους “αιθέρες”, όσο και πίσω από τα 6,75.

Ντέιβις και Νικολαϊδης προσπάθησαν να “κλείσουν” την ψαλίδα της διαφοράς, η οποία όμως δεν έπεσε ποτέ σε μονοψήφια επίπεδα με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την πρώτη του νίκη στην Basket League με 93-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 52-40, 75-57, 93-70