Η Ελευθερούπολη ήταν η νικήτρια του συγκλονιστικού αγώνα με τον Χαρίλαο Τρικούπη καθώς επικράτησε στη β’ παράταση με 104-94.

Ήταν ο Κυριακάτικος αγώνας της 16ης αγωνιστικής στην Elite League, που είχε δραματική εξέλιξη κι απαιτήθηκαν 50 λεπτά για την ανάδειξη του νικητή.

Το 10-0 της Ελευθερούπολης στη 2η παράταση με το οποίο προηγήθηκε 97-88 με 1:25 για το τέλος, από το εις βάρος της 87-88, έμελλε να κρίνει τον αγώνα.

Η Ελευθερούπολη έφτασε στο 10-5 ρεκόρ, ανεβαίνοντας κι άλλο στη βαθμολογία, ενώ η ομάδα του Μεσολογγίου έχει πλέον  ρεκόρ 8-8, ενώ η Ελευθερούπολη είναι στο 9-5.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν πρώτη φορά με 72-70, με 4:40 για το τέταρτο δεκάλεπτο, χάρη στο ξέσπασμα του Τζόναθαν Χάντσον, κι από το 68-60 εις βάρος τους.

Ο Νίκος Χουχούμης που πέτυχε 37 από τους 41 πόντους του στην κανονική διάρκεια του αγώνα, είχε κάνει το 81-75 για τους γηπεδούχους, όμως 2/2 τρίποντα του Διονύση Σκουλίδα έφεραν τον αγώνα στα ίσια, 81-81 στο 39′ που έμελλε να ‘ναι τελικό του 40άλεπτου.

Η Α’ παράταση έληξε 87-87 και στη β’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν τη διαφορά.

Ο Χάντσον πέτυχε 27 πόντους, ο Σοκ 18 με 7 ασίστ, ο Γράβας 16 (με 13 ριμπ.), ενώ ο Σταύρος Τουτζιαράκης είχε 13 πόντους, 24 ριμπάουντ, 6 ασίστ!

Πλην του Χουχούμη, για το Μεσολόγγι ο Περικλής Κουρουπάκης πέτυχε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 46-37, 63-60, 81-81 (κ.α.) 87-87 (Α’ παρ.) 94-104 (Β’ παρ.)

Διαιτητές: Ζιώγας-Στρέμπας-Γεράνιος (Πατσαντζόπουλος)

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χουχούμης 41 (6), Φενέρ 8 (1), Δημητρακόπουλος 5 (1), Μανιάς 1, Στράτος, Τόλα 3, Ερμείδης 8 (2), Μολφέτας 5 (1), Κουρουπάκης 17, Καραγεωργίου 6, Διαμαντόπουλος, Νάνος.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 27 (2), Φιλοξενίδης, Σοκ 18 (3), Γράβας 16, Ναούμης 11 (3), Σκουλίδας 13 (3), Ξύδης, Γκατζιούρας, Ρόμπινσον 6, Τουτζιαράκης 13.

Elite League: Πέρασε από το Ιβανώφειο ο Πανερυθραϊκός, στην κορυφή με Μαρούσι (galleries)

Elite League (Α2) 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

Elite League (Α2) 2022-23: Η βαθμολογία