Η Φενέρμπαχτσε είναι προφανές ότι δεν βρίσκεται σε καλό… φεγγάρι και αυτό αποτυπώθηκε στην αναμέτρηση με την πρότελευταία Κόνιασπορ στο τουρκικό πρωτάθλημα όπου επικράτησε με 62-61 με δυο ελεύθερες βολές του Ντεσόν Πιέρ στο τελευταίο δευτερόλεπτο!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έπειτα από αυτή τη νίκη έχει πλέον 16-2 απολογισμό στο εγχώριο πρωτάθλημα και παραμένει στην κορυφή.

Η Φενέρ μετά το ισορροπημένο πρώτο 10λεπτο (13-13 στο 10’) έβαλε τις βάσεις στο ημίχρονο (22-32 στο 20’) εξασφαλίζοντας μια σημαντική διαφορά. Μάλιστα, στην τρίτη περίοδο διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά, όμως η Κόνιασπορ αντέδρασε και προηγήθηκε με 58-57 και στη συνέχεια με 61-60 στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τότε ο Νταϊσόν Πιέρ, κέρδισε φάουλ στο τελευταίο δευτερόλεπτο και ευστόχησε σε δύο βολές, διαμορφώνοντας το τελικό 61-62.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νταϊσόν Πιέρ, που είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Εξαιρετικός ήταν και ο Νικ Καλάθης με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ 13 πόντους πρόσθεσε ο Μάρκο Γκούντουριτς.

Από τους γηπεδούχους, που έφτασαν μια… ανάσα από τη νίκη ο Άλεξ Πέρεθ πέτυχε 12 πόντους και οι Σουλαϊμόν και Σίλινγκ από 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 22-32, 43-51, 61-62.