Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο “καθάρισε” στο τέλος, κι η Ελλάδα νίκησε με 89-85 την Κροατία  στο Μιλάνο, σε μια αγχωτική πρεμιέρα στον Γ’ όμιλο του Eurobasket 2022.

O Αντετοκούνμπο πέτυχε τους 5 τελευταίους πόντους της Εθνικής μας, έκανε δύο τεράστια κοψίματα κι έδιωξε τα σύννεφα που μαζεύτηκαν στο τέλος, όταν οι Κροάτες μείωσαν στο καλάθι.

Τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους, από 9/16 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 9/11 βολές, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ 1 κλέψιμο και τρία κοψίματα!

Πλάι του, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ που έκανε ρεκόρ καριέρας με 27 πόντους από 5/9 τρίποντα!

Η Ελλάδα προηγήθηκε και με 19 πόντους, δεν ισοφαρίστηκε ποτέ, ωστόσο η κακή της άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο λίγο έλειψε να της κάνει ζημιά.

Ο Τζαλίν Σμιθ πέτυχε 20 από τους 23 πόντους του στο δεύτερο μισό, κι ο Κρούνοσλαβ Σίμον τους 16 από τους 18 προσωπικούς, στο ίδιο διάστημα, όπου η Κροατία πέτυχε 55 πόντους!

Τουλάχιστον στο τέλος, οι άμυνες του Γιάννη, κράτησαν στα χέρια μας τη νίκη…

Δίχως κλασικό σέντερ, αφού Παπαγιάννης και Κώστας Αντετοκούνμπο είναι ανέτοιμοι και δεν υπήρχε λόγος για συμμετοχή-ρίσκο, από την πρώτη μέρα της διοργάνωσης, η Εθνική μας αναζήτησε τις λύσεις, κοντά στη ρακέτα, πότε παίζοντας με τα κοντά σχήματα και τον Θανάση Αντετοκούνμπο σέντερ.

Το πολύ καλό ξεκίνημα της Κροατίας δεν τρόμαξε την Εθνική μας, αφού μετά το 7-0 με τους 5 πόντους του Μπογκντάνοβιτς, βρήκε γρήγορα τις λύσεις.

Γιάννης Αντετοκούνμπο και Τάιλερ Ντόρσεϊ έδωσαν “πληρωμένη απάντηση” στους Κροάτες, όχι μόνο για προσπέρασμα, αλλά και για τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού.

Από το 10-5 κι έπειτα, η Εθνική μας έκανε επιμέρους 17-2 για το 22-12 υπέρ της με τον Ντόρσεϊ να έχει δέκα πόντους σε 9 λεπτά.

Ο ομογενής γκαρντ δεν… σταμάτησε στην καλή του παρουσία στο πρώτο δεκάλεπτο, συνέχισε εξίσου “καυτός” κι αποτελούσε την επιθετική εγγύηση για σημαντικό ελληνικό προβάδισμα.

Όταν μείωσε προσωρινά η Κροατία 20-26, πριν πάρει ο Μπογκντάνοβιτς την πρώτη του ανάσα μετά από 12:38 αγώνα, ο Ντόρσεϊ πέτυχε 8 σερί πόντους για το 21-34, μετρώντας ήδη 18 προσωπικούς!

Η παρουσία του Κώστα Σλούκα ήταν πολύ καλή, ο Ιτούδης επέμεινε στον γκαρντ του Ολυμπιακού που έδειχνε καλά μετά από τόσο καιρό χωρίς αγώνες και ρυθμό, κι η Εθνική μας πλησίασε στο double score με το τελευταίο καλάθι του Γιάννη Αντετοκούνμπο (12π. ημίχρονο) πριν κάνει 2ο φάουλ στα 4:29, σε -τουλάχιστον- υπερβολική απόφαση των διαιτητών.

Το small ball με τον μαχητικό Θανάση στο “5” επέστρεψε, η Εθνική μας πήρε πολύ καλό βαθμό στην άμυνα κι αν δεν έχασε αρκετά σουτ από τα 6,75μ, η διαφορά θα ήταν πολύ μεγαλύτερη του 46-30, σκορ με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο!

Η Ελλάδα συντήρησε τη διαφορά της, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος έφθειρε τους Κροάτες που τον σταματούσαν μόνο με φάουλ.

Σε καλή βραδιά από τη γραμμή των βολών, έφτασε στις 8/9 μετά από 23:18 όπου ήδη είχε 18 πόντους.

Η περιφερειακή άμυνα, όμως υστέρησε στο ίδιο διάστημα κι ενώ η Εθνική μας είχε πάει στο +17, 62-45 με το τρίποντο του Αγραβάνη, άφησε τους Κροάτες να σκοράρουν από μακριά και με τρία συνεχόμενα, δύο του Σμιθ, ένα του Κρούνοσλαβ Σίμον, πιο δραστήριου Κροάτη στο γ’ δεκάλεπτο, έφτασαν σύντομα σε μονοψήφια διαφορά, 53-62 με 4:20.

Ο Σμιθ πέτυχε και τρίτο τρίποντο για το 58-62, ο  Σίμον συνέχισε τη δράση του για το 60-62 και ξαφνικά, προέκυψε ντέρμπι.

Το 15-0 σερί της Κροατίας σε ένα τρίλεπτο (!), έσπασε με τρίποντο ο Ντόρσεϊ και μια σχετική ηρεμία επήλθε από το 2ο τρίποντο του Αγραβάνη. Με καλάθι του Γιάννη (20π.) η τρίτη περίοδος τελείωσε στο +8 (70-62) για την Εθνική μας.

Ο σταθερός Παπανικολάου, το έξυπνο παιχνίδι του Αγραβάνη και το σχήμα πλέον με Καλάθη-Σλούκα στην ίδια πεντάδα, που είναι αναμενόμενο στα κρίσιμα, διατήρησαν τη σταθερότητα στο παιχνίδι της Εθνικής μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο.

Με τις βολές του Αγραβάνη η διαφορά πέρασε πάλι τους 10 πόντους (75-64) σε ένα κέρδος, με τον Γιάννη και τον Ντόρσεϊ στον πάγκο στο ίδιο διάστημα.

Οι Κροάτες δεν τα παράτησαν, με τον Σίμον να είναι το “μυαλό” της ομάδας έμειναν όσο πιο κοντά μπορούσαν, βάζοντας δύσκολα στην ελληνική ομάδα.

Ο Μπογκντάνοβιτς μείωσε 78-84, με καλάθι και φάουλ στα 2:55 κι ο Τζαλίν Σμιθ συνέχισε να κάνει ζημιές, μειώνοντας ακόμα περισσότερο, 80-84 με 2:15. Είχε ήδη 20 πόντους, τους 17 εκ των οποίων στο δεύτερο μισό!

Η άμυνα της Κροατίας δεν άφηνε ελεύθερο πεδίο στον Αντετοκούνμπο που άρχισε να παίρνει πια τις περισσότερες φορές την μπάλα.

Το άγχος ήταν πλέον ορατό, οι Κροάτες ήταν στο καλάθι και τότε ήρθε η στιγμή του Γιάννη: Πρώτα από την άμυνα, επιτέλους, με την τάπα του στον Ζούμπατς και μετά με το κάρφωμα για το 86-82 από άλει ουπ του Καλάθη στα 45”.

Ήταν μια ανάσα που τόσο είχε ανάγκη η Ελλάδα, ενώ όλα πήγαιναν στραβά στο τέλος!

Ο Γιάννης έκοψε και το τρίποντο του Τζαλίν Σμιθ και στο transition πέτυχε το καλάθι, πήρε και το φάουλ για τη βολή, με την οποία έκανε το 89-82!

Ο Σμιθ απλά μείωσε στη λήξη 89-85.

Έστω και δύσκολα, έστω και με άγχος αν και δεν κυνήγησε ποτέ στο σκορ, η Ελλάδα πήρε την ουσία, τη νίκη, αυτό που ήθελε στην πρεμιέρα της, με τις σημαντικές απουσίες και δίχως κλασικούς ψηλούς, σε μια τόσο ιδιαίτερη συνθήκη.

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την Κροατία: 16-24, 30-46, 62-70, 85-89

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης 11 (2), Αντετοκούνμπο Γ. 27, Αντετοκούνμπο Θ. 5 (1), Καλάθης 4, Ντόρσεϊ 27 (5/9τρ.), Λαρεντζάκης, Λούντζης, Παπανικολάου 6 (2), Παπαπέτρου 3, ΣΛούκας 6

Ελλάδα-Κροατία 89-85: Τα highlights του καθοριστικού Γιάννη Αντετοκούνμπο (vids)

Ελλάδα-Κροατία 89-85: Η ιστορική εμφάνιση του Τάιλερ Ντόρσεϊ (vid)

Κροατία-Ελλάδα: Έσβησε τα φώτα στον Μπογκντάνοβιτς ο Γιάννης! (vid)

Κροατία-Ελλάδα: Η φάση του τραυματισμού και το ρεσιτάλ του Ντόρσεϊ (vids)

Κροατία-Ελλάδα: Η photo gallery από την πρεμιέρα της Εθνικής στο EuroBasket

Κροατία-Ελλάδα: Εκρηκτικό ξεκίνημα από Γιάννη, Θανάση και Ντόρσεϊ (vids)