Με την πρώτη της ήττα έκλεισε η Εθνική τις υποχρεώσεις της στο Τουρνουά Ακρόπολις,  καθώς η ανώτερη Εθνική Σερβίας επικράτησε με 75-64 στο ΟΑΚΑ.

Ήταν το τελευταίο τεστ για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο που τα καλύτερα νέα της βραδιάς τα είδες, εκτός των τεσσάρων γραμμών, με την έλευση του Νικ Καλάθη που θα ενσωματωθεί από αύριο!
Από αύριο που μπαίνει ξανά στις προπονήσεις ο Σπανούλης, ο οποίος δεν έπαιξε καθόλου στο τουρνουά.
Με πολλές απουσίες, αφού ακόμα κι ο Παπαγιάννης έμεινε για δεύετρο συνεχόμενο βράδυ εκτός, λόγω ενοχλήσεων στο πόδι, με πολλές δοκιμές, ήταν λογικό να μη δούμε μπάσκετ ποιότητας ή κάποιο είδος δουλεμένων πραγμάτων στο παρκέ, απέναντι σε μια Σερβία, που εμφανίστηκε ανώτερη στο Τουρνουά Ακρόπολις.
Ήταν πιο πλήρης, με μεγαλύτερη γραμμή ψηλών κι υπήρχαν και κομμάτια του αγώνα που ήταν και μια ταχύτητα πιο πάνω από τη δική μας Εθνική!
Η Ελλάδα άρχισε πολύ καλά τον αγώνα, μετά τα δύο πρώτα εύστοχα τρίποντα, προηγήθηκε 21-19 στο δεκάλεπτο, όμως σιγά-σιγά άρχισε να κολλάει απέναντι στη σερβική άμυνα.

Δείτε το πολύ καλό ξεκίνημα που έκανε η Ελλάδα όταν προηγήθηκε 10-2 και 12-5 στα πρώτα λεπτά του αγώνα:

Ο Κώστας Σλούκας με τον Ντίνο Μήτογλου προσπάθησαν να δώσουν το κάτι παραπάνω, ενώ ο Ντόμπριτς κι ο Αβράμοβιτς έκαναν μεγάλη ζημιά, επιβεβαιώνοντας το πόσο φορμαρισμένοι είναι.
Η Σερβία πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τρεις πόντους διαφοράς, (37-34) αλλά στην τρίτη περίοδο επιβλήθηκε πλήρως.
Με πολύ καλή κυκλοφορία και σωστές επιλογές εντός κι εκτός ρακέτας, τιμώρησε την πιο παθητική άμυνα των Ελλήνων διεθνών.
Έβγαλε πολλές όμορφες φάσεις, χτύπησε ότι βρήκε χώρο στο transition και ξέφυγε με 16 πόντους, 58-42 πριν τελειώσει το δεκάλεπτο με 60-45.
Πετρούσεφ και Μαριάνοβιτς είχαν υπεροχή στη ρακέτα ολοκληρώνοντας το παζλ της σερβικής επικράτησης.
Ο Μπόμπαν Μαριάνοβτς, μάλιστα, πέτυχε και το καλάθι της βραδιάς, αλλά τον χρέωσαν με φάουλ και δεν μέτρησε σε επίθεση 1 δευτερολέπτου της Εθνικής Σερβίας!
Δείτε το στο παρακάτω video:
Κυρίως τα τρίποντα του Χάρη Γιαννόπουλου βοήθησαν την Εθνική μας να μην χάσει κι άλλο την επαφή με το σκορ, μείωσε πάλι σε μονοψήφιο αριθμό στο δίλεπτο, όμως ο Γιόβιτς που σε όλο το προηγούμενο παιχνίδι είχε το νου του στη δημιουργία με 5 σερί πόντους την έστειλε πάλι στο +10 και στην τελική επικράτηση με 75-64.
Τα δεκάλεπτα: 21-19, 34-37, 45-60, 64-75.