Η Ελλάδα έφτασε τη διαφορά στους 12 πόντους που έψαχνε επί της Τσεχίας, ωστόσο, στο τέλος νίκησε με επτά, 84-77 κι αποχαιρετά το Παγκόσμιο Κύπελλο. Η αποβολή του Γιάννη Αντετοκούνμπο με επιθετικό φάουλ στο 24:30 και οι οκτώ χαμένες βολές έναντι μιας των Τσέχων απέβησαν καθοριστικά στοιχεία για την έκβαση του αγώνα.

Η Τσεχία περιμένει τον αγώνα ΗΠΑ-Βραζιλία, και προκρίνεται στους “8” με νίκη των Αμερικανών. Εάν νικήσουν οι Βραζιλιάνοι, περνάνε αυτοί στα προημιτελικά και μένει εκτός η Τσεχία.

Η Εθνική μας έκανε μια συγκλονιστική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, όταν κόντρα στη ροή του αγώνα, βρέθηκε να χάνει με 32-33 στη λήξη του ημιχρόνου στο μοναδικό προβάδισμα των Τσέχων.

Με πολύ κοντό σχήμα, ηγέτη τον τρομερό Νικ Καλάθη (27π. με 6/8 διπ., 5/9 τριπ., 6 ασίστ, 6 ριμπ., 35 αξιολόγηση!) και ψυχή της ομάδας τον Θανάση Αντετοκούνμπο που πέτυχε 11 μαζεμένους πόντους στην τρίτη περίοδο, η Ελλάδα γύρισε από το -5 (37-42 στο 23:05) και έφτασε στο +8, 57-49 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Κι όλα αυτά, ενώ στο 34:30 αποβλήθηκε με επιθετικό φάουλ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε μια φάση που μοιάζει πολύ πολύ περισσότερο με αμυντικό του Μπάλβιν!

Δίχως τον Αντετοκούνμπο, και στο διάστημα που ήταν στον πάγκο με 4 φάουλ, η Ελλάδα πάλεψε. Έφτασε σε σημείο να συγκλονίσει!

Και με 8:19 για τη λήξη, έπειτα από το καλάθι του Κώστα Σλούκα έφτασε στον επιθυμητό στόχο, το +12, με το 61-49.

Το κακό έγινε στο δίλεπτο από το 36:00 έως το 38:00. Εκεί το 70-61 έγινε 70-68 με το τρίποντο του απίθανου Μπόχατσικ (25π.).

Στο χρόνο που απέμενε τα παιδιά της Εθνικής προσπάθησαν, μόχθησαν, ο Καλάθης έβαλε τρομερά καλάθια αλλά οι Τσέχοι του 65% στις βολές στο τουρνουά, έμελλε να σουτάρουν σε αυτόν τον αγώνα, σχεδόν με 100%!

Είχαν 21/22 βολές που πόνεσαν κι ακόμα περισσότερο, όταν συγκρίνονται με τις 10/18 της Εθνικής μας!

Ασφαλώς, η πρόκριση στην οκτάδα χάθηκε στον αγώνα με τη Βραζιλία. Εκεί έγινε η ζημιά, κι έμεινε πίσω βαθμολογικά η Ελλάδα. Ήλθε και το +22 της Τσεχίας επί της Βραζιλίας κι η Εθνική μας κυνηγούσε κάτι πολύ μεγαλύτερο από αυτό που θα έπρεπε.

Όσο κι αν τα παιδιά μόχθησαν, πάλεψαν, και όπως είπαμε, συγκλόνισαν σε ορισμένα σημεία του αγώνα με την Τσεχία, η Εθνική δεν πέτυχε στο στόχο της σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Έμεινε εκτός προημιτελικών, ενώ οι βλέψεις έφταναν πολύ ψηλότερα.

Η ουσία είναι, να μην γίνει κάτι… χειρότερο στη συνέχεια.

Η Εθνική έχει μπει στην εποχή του Γιάννη Αντετοκούνμπο και τα επόμενα χρόνια πρέπει να συνεχίσει να επιμένει να διακριθεί, χτίζοντας σιγά-σιγά γύρω από τον Γιάννη και με τα νέα παιδιά που θα έρχονται…

Τα δεκάλεπτα (Τσεχία-Ελλάδα): 12-18, 33-32, 49-57, 77-84