Τη βαρύτερη ήττα της εποχής των “παραθύρων” της FIBA γνώρισε στη Ρίγα της Λετονίας, η Εθνική μας ομάδα με 69-84 από τη Βοσνία, στον προτελευταίο αγώνα της στα προκριματικά του Eurobasket 2022.

Έχοντας προκριθεί ήδη στα τελικά, όπως και η Βοσνία, ο αγώνας ήταν μια ευκαιρία για πολλά νέα παιδιά να πάρουν το βάπτισμα του πυρρός στην Εθνική μας.

Από τη 12άδα, πέντε παίκτες δεν είχαν παίξει ποτέ με την Εθνική, Κουζέλογλου, Μωραΐτης, Τολιόπουλος, Καράμπελας και Χουγκάζ, ενώ ο Μουράτος είχε… 1 συμμετοχή!

Ως εκ τούτου ήταν δύσκολο αυτή η ομάδα να έχει χημεία, αλλά κι εμπειρία ώστε να αντιδράσει σωστά όταν ο αγώνας έφευγε.

Η Βοσνία είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, προηγήθηκε 26-18 στο δεκάλεπτο και 49-37 στο ημίχρονο.

Η Εθνική μας είχε μειώσει σε 41-37 στα 2:36 για την ανάπαυλα, όμως η κακή της άμυνα της στοίχησε.

Η κακή εικόνα είχε και συνέχεια στην τρίτη περίοδο, όπου οι Βόσνιοι έφτασαν στο +24, 64-40, όταν αποβλήθηκε ο προπονητής της Εθνικής μας, Θανάσης Σκουρτόπουλος, με δεύτερη τεχνική ποινή.

Προσωρινά οι διεθνείς μας έβγαλαν μια αντίδραση, έκαναν 9-0 σερί, αλλά αν ήταν στοιχειωδώς πιο εύστοχοι από τα 6.75μ. θα είχαν καλύψει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά.

Η αμυντική αδυναμία φάνηκε πολλές φορές στη συνέχεια όταν οι Βόσνιοι έκαναν… διαγωνισμό καρφωμάτων στην… αφύλακτη διάβαση της ελληνικής ρακέτας.

O Εμίρ Σουλεϊμάνοβιτς πέτυχε 23 πόντους και πήρε 13 ριμπάουντ για τους νικητές, ο 20άχρονος Κενάν Κάμενιας είχε 16 πόντους με 8/11 προσπάθειες και 7 ριμπάουντ, για τη Βοσνία που έκανε 9 κλεψίματα.

Για την Εθνική μας ο Βασίλης Καββαδάς πέτυχε 16 πόντους κι έκανε 4 block, 12 πόντους, 6 ασίστ αλλά κι 7 λάθη είχε ο Κατσίβελης, κι από 10 πόντους πέτυχαν Σαλούστρος-Χρυσικόπουλος.

Ήταν η πρώτη ήττα της Ελλάδας στην ιστορία των αναμετρήσεων με τη Βοσνία, αφού η Εθνική μας είχε 8/8 στις προηγούμενες συναντήσεις μας.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-49, 51-64, 69-84