Με τα μεγάλα σουτ του Γιάννη Αθηναίου σε κανονική διάρκεια και παράταση, η Εθνική μας ομάδα νίκησε με 84-78 την Κυριακή (29/11) τη Βουλγαρία και έσωσε το γόητρο που πληγωνόταν επί 40 λεπτά στη Βοσνία, στα προκριματικά του Eurobasket.

O πολύπειρος γκαρντ που είχε δώσει το στίγμα του στην αφετηρία των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Λέστερ, κράτησε όρθια την Ελλάδα σε μια εξαιρετικά δυσχερή κατάσταση απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε μπάσκετ του ’80.

Ναι, υπάρχουν χίλιες-δυο δικαιολογίες, απουσίες, ανομοιογένεια, αστάθεια σε μια εποχή που οι σύλλογοι δεν μπορούν λόγω της πανδημίας να βγάλουν αυτοματισμούς. πόσο μάλλον μια Εθνική ομάδα.

Αλλά η Εθνική μας δεν πρέπει να κρυφτεί πίσω από τα τρίποντα (6/9) του Αθηναίου και να κρύψει όλα όσα ζητήματα έχει κάτω από το χαλάκι του.

Διότι για 43 λεπτά αυτό που βλέπαμε δεν είναι αντιπροσωπευτικό του ελληνικού μπάσκετ, παρά τα δεδομένα του προβλήματα από τη βάση, έως την κορυφή της πυραμίδας.

Παθητική άμυνα, πολλά λάθη στην επίθεση, αδυναμία να προφυλαχθεί η ρακέτα αλλά και αργή κάλυψη των περιφερειακών σουτ των αντιπάλων, ήταν το ίδιο έργο που είδαμε από το πρώτο ημίχρονο από την Εθνική μας.

Η Βουλγαρία, που δύο μέρες πριν έβαλε όλους κι όλους 49 πόντους στη Βοσνία προηγήθηκε 25-14 λίγο πριν από το δεκάλεπτο (25-17 τελείωσε) κι έφτασε στο +16, 41-25 με 3:28 για το ημίχρονο.

allstarbasket.grΟ Δημήτρης Κακλαμανάκης στην επίθεση, με 8 πόντους στη β΄περίοδο, είχε διορθώσει κάπως την επιθετική εικόνα της ελληνικής ομάδας, αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη.

Προσωρινά, την έφερε η ομαδική άμυνα. Αυτή που άρχισε από το -16 και άφησε δέκα λεπτά δίχως πόντο τους Βούλγαρους.

Στο ίδιο διάστημα η Ελλάδα έκανε 17-0 σερί για να πάρει επιτέλους, προβάδισμα με 42-41 και να δείξει ότι μπορεί να πάρει την κατάσταση στα χέρια της.

Προφανώς η υπεροψία ήταν που οδήγησε στην απώλεια της υπεροχής που έχτισε η Ελλάδα, διότι μέσα σε δύο λεπτά, οι Βούλγαροι απάντησαν με 11-0 για το 52-42. Κι αν δεν είναι υπεροψία, για να μην καταλογίσουμε κακή νοοτροπία στους διεθνείς, τότε είναι τουλάχιστον αφέλεια.

Το μόνο που κράτησε η Εθνική μας μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με -6 (52-46) ήταν να κυριαρχεί στο ριμπάουντ και για αυτό έμεινε στον αγώνα ακόμα κι όταν η Βουλγαρία βρήκε πάλι περιφερειακό σουτ.

Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης κράτησε τελικά ζωντανή την Εθνική στο τέλος, όταν ο Γιάννης Αθηναίου πέτυχε δύο τρίποντα για να μειώσει 70-69, κι ενώ προηγουμένως έχασε η Εθνική πέντε τρίποντα! Οι Βούλγαροι είχαν 1/2 βολές και ο Δημήτρης Κατσίβελης με κάρφωμα, έστειλε τον αγώνα στην παράταση με 71-71.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο φάνηκε η ανωτερότητα της ελληνικής ομάδας, που πάλι παρασύρθηκε σε αγώνα, “όσα βάλουμε-όσα φάμε” κι  ευτυχώς που πάλι ο Γιάννης Αθηναίου έβαλε το έκτο του τρίποντο στα 15” για το 84-78 που τελείωσε τον αγώνα.

Εάν αργότερα η Βοσνία νικήσει τη Λετονία, η Ελλάδα περνάει στο Eurobasket από απόψε.

Δίχως αυτό να πρέπει να κλείσει τα μάτια σε όποιους ΟΦΕΙΛΟΥΝ να αναζητήσουν λύσεις για να υπάρχει μια ανταγωνιστική Εθνική και να δημιουργηθούν συνθήκες ανάδειξης νέων παικτών με ικανότητα στο σουτ, με γνώσεις των βασικών που τόσο δείχνουν να στερούνται τα νέα παιδιά που έρχονται από κάτω…

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 41-31, 52-46, 71-71 (κ.α.) 78-84 (παρ)

ΔΑΝΙΑ: Με 38 π. του Λιούντμπεργκ 91-90 την Τσεχία και βλέπει… Eurobasket!