Ζαλγκίρις-Ρεάλ

Η ουραγός Ζαλγκίρις Κάουνας πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις των τελευταίων ετών στη EuroLeague, αφού επιβλήθηκε 68-47 της Ρεάλ Μαδρίτης!

Είναι γνωστό ότι η ομάδα του Πάμπλο Λάσο διανύει παρατεταμένο ντεφορμάρισμα και πως η ψυχολογία είναι στα τάρταρα, μετά και την ήττα από την Μπαρτσελόνα στον τελικό του Copa del Rey.

Όμως, οι 47 πόντοι στη “Zalgirio Arena” αποτελούν τη χειρότερη επιθετική επίδοση της Ρεάλ στη σύγχρονη μορφή της διοργάνωσης (μέχρι τώρα το αρνητικό ρεκόρ ήταν οι 49, στον αγώνα της 17ης Νοεμβρίου 2010 κόντρα στη Σαρλερουά).

Αναφορικά με το σημερινό ματς, η Ζαλγκίρις επέβαλε χαμηλό τέμπο και υποχρέωσε νωρίς-νωρίς σε 6 λάθη τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ήταν και άστοχοι.

Παρά το 1/10 τρίποντα, η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 38-29, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο διατήρησε το προβάδισμα.

Οι 37 πόντοι της Ρεάλ, έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά, φλέρταραν με τη σφαίρα του ανεξήγητου, όμως, υπήρχαν και χειρότερα!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έβαλε μόλις 10π., επομένως στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε συνολικά 18π., επίδοση που παραπέμπει σε… τοπικό πρωτάθλημα.

Έξι λεπτά πριν από το τέλος, το ματς είχε ήδη τελειώσει (58-39), προς τέρψιν της Μπαρτσελόνα που κλειδώνει την πρωτιά της κανονικής διάρκειας.

Η Ζαλγκίρις, πριν από το εξ αναβολής παιχνίδι του ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (1/3), είχε 4/20 τρίποντα, αλλά δεν το πλήρωσε, δεδομένου ότι η Ρεάλ κατέγραψε 1/15!

Ξεχώρισε ο Εντγκάρας Ουλανόβας με 15 πόντους, ενώ άλλοι τρεις παίκτες των γηπεδούχων ήταν διψήφιοι, και στον αντίποδα ο Έντι Ταβάρες είχε 12 πόντους-10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 38-29, 49-37, 68-47