Κάνοντας -ξανά- τη διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός νίκησε την Πέμπτη (24/02) την Αρμάνι Μιλάνο με 67-58 στο ΣΕΦ, παραμένοντας στην τέταρτη θέση με 15-9 ρεκόρ!

Πλησίασε δε την τρίτη στην κατάταξη ιταλική ομάδα (17-8) αλλά το κυριότερο είναι πώς βρίσκει ξανά τα πατήματα και τις λύσεις που τον είχαν φέρεις έως την τρίτη θέση στον Α’ γύρο.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε 28 πόντους στην τελευταία περίοδομ, μετά από 39 στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα, κι αφού διατήρησε την αμυντική του αποτελεσματικότητα σε ψηλά επίπεδα, έφτασε τελικά χωρίς άγχος στο τέλος στη σπουδαία νίκη!

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο ΜακΚίσικ με 14 πόντους, άλλους 16 πέτυχε ο Σλούκας που στο τέλος έκανε τη διαφορά, 16 έφτασε κι ο Βεζένκοφ, ενώ ο Μουστάφα Φαλ είχε 12 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Ο αγώνας δεν ήταν δα… και διαφήμιση του μπάσκετ, με τον Ολυμπιακό να αρχίζει πολύ πιο άστοχος από τους Ιταλούς.

Στον πρώτο του αγώνα μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Ολυμπιακός δεν είχε ρυθμό, ήταν πολύ άστοχος, έκανε λάθη και σκόραρε όλους κι όλους 7 πόντους στα πρώτα δέκα λεπτά.

Όχι πώς κι η Αρμάνι ήταν πολύ καλύτερη. Προηγήθηκε μεν έως και 12 πόντους στην αρχή της β’ περιόδου, 19-7, αλλά όταν ο Ολυμπιακός αύξησε τη δική του πίεση στην άμυνα, την οδήγησε κι εκείνη σε πολλά λάθη. Λάθη, τόσο από αυτά που καταγράφονται στη στατιστική με την απώλεια κατοχών, όσο κι από τα άλλα, που αφορούν κυρίως λάθος επιλογές στην επίθεση.

www.allstarbasket.grΓια αυτό κι είδαμε όλους κι όλους 52 πόντους κι από τις δύο ομάδες με το 25-27 του πρώτου 20άλεπτου.

Διάστημα στο οποίο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε 6/24 σουτ κι η Αρμάνι 12/27.

Το θετικό για την ελληνική ομάδα είναι πώς στα οκτώ τελευταία λεπτά του αγώνα, σταμάτησε να σκορπά επιθέσεις για τρεις πόντους, μπήκε στη ρακέτα με αιχμή τον Σακίλ ΜακΚίσικ, κέρδισε φάουλ κι έφθειρε τον αντίπαλό της.

Η αστοχία στο μακρινό σουτ, συνέχισε να είναι παροιμιώδης κι από τις δύο ομάδες. Οι μάχες “σώμα με σώμα” συνεχίστηκαν με την Αρμάνι να ποντάρει περισσότερο στους ψηλούς της για σκορ κοντά στη ρακέτα, όπως τον εγνωσμένης αξίας Κάιλ Χάινς.

www.allstarbasket.grΟ Ολυμπιακός απάντησε με την αφύπνιση του Σάσα Βεζένκοφ και τη σταθετά παραγωγική βραδιά του γεμάτου ενέργεια ΜακΚίσικ.

Για αυτό επέστρεψε σύντομα από μια απόπειρα των φιλοξενούμενων να φύγουν πάλι στο σκορ (31-39), μάζεψε τη διαφορά στο 39-43 των 30 λεπτών.

Μετά από τέσσερα λεπτά στο τελευταίο πλέον δεκάλεπτο, πάλι ο ΜακΚίσικ έκανε τη διαφορά. Με καλάθι και φάουλ έδωσε τοωπρώτο προβάδισμα στυον Ολυμπιακό για το 48-47, κι όταν το Μιλάνο προσπέρασε 48-50 ήλθε η απάντηση από τα 6,75μ.

www.allstarbasket.grΜετά από απολογισμό 2/15 τρίποντα σε 35 λεπτά για τον Ολυμπιακό, ο Κώστας Σλούκας πέτυχε δύο συνεχόμενα και το ΣΕΦ πήρε “φωτιά” στο μεγαλύτερο προβάδισμα, 56-50!

Ο Φαλ έγινε τέταρτος διψήφιος σκόρερ του Ολυμπιακού με 3:56 για το τέλος, από ασίστ του Σλούκα που πλέον είχε για τα καλά την “μπαγκέτα” του αγώνα στα χέρια του.

Στον ίδιο ρυθμό ήταν η σειρά του ΜακΚίσικ για ασίστ στον Γάλλο “γίγαντα” για καλάθι και φάουλ που έστειλε τη διαφορά στους 7 αντί για τους 8 πόντους, (60-53) διότι έχασε τη βολή.

Πλέον ο Ολυμπιακός είχε “καθηλώσει” την Αρμάνι, έλεγχε απόλυωτα τον αγώνα κι είχε λύσει τα χέρια του στο σκορ. Πάλι από ασίστ του Σλούκα, ήταν η σειρά του Βεζένκοφ να στείλει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 64-53 με 2:19 για το τέλος του αγώνα.

Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν το +13 (66-53)

Είχε δε καταγράψει, ένα επιμέρους 16-3, σε λίγο λιγότερο από τρία λεπτά αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58

Ολυμπιακός-Αρμάνι Μιλάνο: Το μήνυμα του Ουκρανού διαιτητή Μπόρις Ρίζικ για τον πόλεμο