Ερυθρός Αστέρας

Ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε σε μία σπουδαία νίκη κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησε με 68-56, για τη δεύτερη αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς έδειξε στον αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε, ότι η εμφάνισή της στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ μόνο τυχαία δεν ήταν.

Η πρώτη, αναγνωριστική, περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα με 15-16.

Ωστόσο, η σερβική ομάδα στη συνέχεια ανέτρεψε την κατάσταση και σημειώνοντας 20 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, μπόρεσε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +5 (35-30).

Ο Ερυθρός Αστέρας καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα μπόρεσε να παίξει εξαιρετική άμυνα, χαρακτηριστικό παράδειγμα οι 13 πόντοι που πέτυχε η Φενέρ στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο.

Αυτή η άμυνα από… ατσάλι έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να πάρουν για τα καλά το παιχνίδι στα χέρια τους.

Με τον Λορένζο Μπράουν (13 π.) να έχει ηγετικό ρόλο, ενώ οι Στράτος Περπέρογλου (11 π.) και Τζέιμς Γκιστ (11 π.) ήταν άξιοι συμπαραστάτες του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της αναμέτρησης, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Φενέρ έδειξε ότι μπορεί να κάνει την ανατροπή, μειώνοντας ακόμα και στους δύο πόντους (53-51), αλλά κάπου εκεί φάνηκε να μένει από δυνάμεις.

Έτσι, ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να ανεβάσει την υπέρ του διαφορά και εν τέλει να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 68-56.

Για τη Φενέρμπαχτσε κορυφαίος ήταν ο Νάντο Ντε Κολό με 19 πόντους και τον ακολούθησε ο Μουχάμεντ Άλι με 13. Ο Κώστας Σλούκας έμεινε στους 6 πόντους και τη 1 ασίστ.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της Φενέρμπαχτσε στη φετινή διοργάνωση, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας βελτίωσε το ρεκόρ του σε 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 35-30, 51-43, 68-56