Επιστρατεύοντας την άμυνά της στο δεύτερο ημίχρονο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επέβαλε το νόμο της και νίκησε την Μπάγερν Μονάχου με 79-68 την Πέμπτη (10/10).

Στο πρώτο “πιάτο” της 2ης αγωνιστικής της Euroleague, οι 6.072 θεατές παρακολούθησαν έναν πολύ ενιδαφέρον αγώνα στη Megasport Arena. Απέναντι σε δύο ομάδες “μάστερ” της τακτικής, είδαν ένα χορταστικό πρώτο μέρος κι ένα “σκάκι” αμυντικής έμφασης στο δεύτερο.

Ο Τζοέλ Μπόλομποϊ έκλεψε την παράσταση στο πρώτο μέρος καθώς στα 7:07 που έπαιξε πρόλαβε να κάνει ρεκόρ καριέρας με 10 πόντους από 1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντακι ένα εύστοχο ζεγάρι βολών.

Χάρη σε αυτόν η ΤΣΣΚΑ πήρε μια ανάσα και… ξεκόλλησε από την Μπάγερν πηγαίνοντας στο 39-29. Όμως η Μπάγερν ήταν εντυπωσιακά μεθοδική, είχε 13/16 δίποντα στο ημίχρονο και πήγε στο ημίχρονο μόλις στο -7, 47-40.

Και λέμε μόλις, διότι στα 20 λεπτά, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε 11 (!) περισσότερες επιθέσεις! Οι εννέα από επιθετικά ριμπάουντ κι οι άλλες δύο από τη διαφορά λαθών.

Δείτε μια αντιπροσωπευτική φάση του Γουίλ Κλάιμπερν:

Ο προσανατολισμός των ομάδων άλλαξε εντυπωσιακά στην τρίτη περίοδο.

Αμφότερες έδωσαν τεράστια έμφαση στην άμυνα και τα… κατάφεραν.

allstarbasket.grΜόλις 13-10 ήταν το επιμέρους σκορ στο Γ’ δεκάλεπτο, με την ΤΣΣΚΑ να έχει 5/19 σουτ (3/10 διπ., 2/9 τριπ.) και 1/3 βολές και την Μπάγερν επίσης 5/19 σουτ (5/17 διπ., 0/2 τριπ.) και 0/2 βολές!

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης, ΤΣΣΚΑ, διατήρησε τον ίδιο ρυθμό στην τελευταία περίοδο, όπως και τη διαφορά ασφαλείας.

Το double double του Γκρεγκ Μονρό (17π.-10 ριμπ.) δεν αρκούσε στην ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς που δεν είχε μακρινό σουτ, δεν πλησίασε ποτέ πιο κοντά από όσο στο πρώτο μέρος και γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα.

Από την άλλη το εγχείρημα της ΤΣΣΚΑ φάνηκε για δεύτερη αγωνιστική πολύ ενδιαφέρον.

Δίχως τον απόλυτο σούπερ σταρ, όπως είχε τους Ντε Κολό, Ροντρίγκεθ ή και τον Χίγκινς, ο Δημήτρης Ιτούδης χτίζει κάτι τελείως διαφορετικό φέτος.

Με τον ορισμό της ομαδικής δουλειάς, συγκέντρωση στο πλάνο σε όλες τις πλευρές του γηπέδου, η διαφορετική ΤΣΣΚΑ είναι τουλάχιστον “must see” στη φετινή Euroleague!

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 47-40, 60-50, 79-68