Την έκτη φετινή του ήττα, σε οκτώ αγώνες στη EuroLeague γνώρισε ο Παναθηναϊκός την Πέμπτη (4/11) στο Βελιγράδι με 81-48 από τον Ερυθρό Αστέρα  (3-5).

Δίχως σημάδια βελτίωσης, με τεράστια αδυναμία να αποδόσει ομαδικά (8 ασίστ), με πολλά λάθη (19) και πολύ μεγάλη αστοχία (3/22 τρίποντα), απέναντι στη σκληρή άμυνα του Αστέρα, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει μεγάλες διαφορές στο Αλεκσάνταρ Νίκολιτς Χολ και το χειρότερο: δεν έβγαλε αντίδραση, πάθος, ένταση, όταν πια το παρκέ είχε γίνει κατηφορικό κι οι Σέρβοι είχαν στήσει πάρτι.

Για αυτό ήλθε η βαρύτερη ήττα του στη σύγχρονη Euroleague, καταρρίπτοντας το -31 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας από το 66-97 τον Μάρτιο του ’20.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στα πρώτα 2:26 της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-2 αλλά μετά, ήλθε η κατηφόρα. με υπαίτιο τον Νέιτ Γουόλτερς που πέτυχε τους 10 πρώτους πόντους των Σέρβων, κι άλλους 7 του Νίκολα Κάλινιτς, ο Ερυθρός Αστέρας έκανε… 19-2 στα οκτώ επόμενα λεπτά μέχρι τη λήξη του 10λέπτου με 21-8!

Η δεύτερη καλύτερη άμυνα της Euroleague, έως τώρα (με παθητικό 70 πόντους ανά αγώνα) έκανε καλά τη δουλειά της, το κοινό της έδινε ενέργεια κι ο Παναθηναϊκός έμοιαζε χαμένος, ανάμεσα σε άστοχα σουτ (1/11 μετά το αρχικό προβάδισμα) και λάθη.

Η είσοδος του Ντάριλ Μέικον στη β’ περίοδο έδωσε ανάσες, με τις προσωπικές ενέργειες του Αμερικανού που πέτυχε 8 πόντους μαζεμένους για να μειώσει η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη 27-18 με έξι λεπτά για το ημίχρονο.

Ένας παίκτης δεν αρκεί, κι οι Σέρβοι μπήκαν πάλι σε… mode α’ δεκαλέπτου.

Το 27-18, έγινε 39-20 με 1:12 για το ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να έχει φτάσει τα 13 λάθη!

Ευτυχώς για την ελληνική ομάδα, που στα τελευταία 60 δευτερόλεπτα ο Χάουαρντ Σαντ Ρος έκανε δύο κλεψίματα, πέτυχε 4 πόντους κι ο Παναθηναϊκός έκλεισε με 6-0 το ημίχρονο, μαζεύοντας τη διαφορά στα επίπεδα της Α’ περιόδου, με 39-26.

Κι όλα αυτά με 1/10 τρίποντα και 4 ασίστ για 13 λάθη στο πρώτο μισό!

Ο Κουβανός έμοιαζε μόνος στην τρίτη περίοδο, άλλωστε σκόραρε και τους 4 πόντους του στα πέντε πρώτα λεπτά, ωστόσο, η ομαδική λειτουργία των “πράσινων” παρέμενε άκρως προβληματική και η άμυνα, δεν μπορούσε να φέρει την κατάσταση στα ίσια.

Όχι όταν ο Γουόλτερς έμοιαζε να κάνει παρέλαση στη ρακέτα πότε με τα drives και πότε με τα σουτ μέσης απόστασης, κι ενώ κι ο Όστιν Χόλινς, έκανε πιο αισθητή την παρουσία του με 6 πόντους, μετά το πρώτο μέρος που δεν είχε φανεί καθόλου.

Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους στο τέλος της περιόδου (57-36) με τον Παναθηναϊκό να βγάζει την τρίτη περίοδο με 10 πόντους από 5/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, δίχως να κερδίσει βολή!

Η παθητική παρουσία των παικτών του Παναθηναϊκού, άρχισε να μοιάζει ανεξήγητη στην τελευταία περίοδο όταν ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, απέναντι σε έναν “υπνωτισμένο” αντίπαλο. Οι γηπεδούχοι άρχισαν με 8 -0 το τελευταίο δεκάλεπτο στέλνοντας τη διαφορά στα όρια των 30 πόντων, 65-36 με 8:20 για το τέλος, που απείχε ακόμα κι έμοιαζε μαρτυρικό.

www.allstarbasket.grΗ ομάδα του Ράντονιτς έφτασε και στο +36 (81-45) με 1:02 για τη λήξη, πριν μειώσει ο Πέρι με τρίποντο το 3ο εύστοχο, σε 22 προσπάθειες για την ομάδα του, σε 81-48.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 39-26, 57-36, 81-48