Τη Δομινικανή Δημοκρατία θα αντιμετωπίσει η Εθνική μας ομάδα τη Δευτέρα (14:30 ώρα Ελλάδας) στο Τουρνουά Άτλας. Οι Δομινικανοί νίκησαν μια ομάδα της Κίνας, όμως όχι την… πρώτη, που έπαιζε την ίδια ώρα φιλικό με τους αντιπάλους μας στον όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, Βραζιλιάνους.

Η Βραζιλία νίκησε με 73-70 στο φιλικό που έγινε στην πόλη Wuhan με την… κανονική Εθνική ομάδα της Κίνας, αυτή  που θα παίξει στο Παγκόσμιο.

Η ομάδα του Πέτροβιτς ήταν μπροστά στο σκορ σε όλον τον αγώνα. Προηγήθηκε 22-17 στο δεκάλεπτο, 43-32 στο ημίχρονο και 62-45 στο 30:00 όμως στο τέλος έπαιξε με τη φωτιά, αφού οι Κινέζοι μείωσαν με 73-70 στα 19 δεύτερα. Μάλιστα στην τελευταία επίθεση της Βραζιλίας, δεν έκαναν φάουλ αλλά έκλεψαν τη μπάλα ωστόσο αντί για τρίποντο πήγαν… σε λέι απ που χάθηκε!

Η ομάδα που κατέβασαν οι Κινέζοι στο Τουρνουά Άτλας ηττήθηκε το μεσημέρι της Κυριακή από τη Δομινικανή Δημοκρατία με 87-72.

Η Δομινικανή Δημοκρατία θα είναι έτσι ο αντίπαλος της Ελλάδας στο αυριανό (26/08) ματς που υα γινει στις 14:30 ώρα Ελλάδας.