Λιθουανία

Η Λιθουανία επιβεβαίωσε την πολύ καλή κατάστασή της επικρατώντας της Ανγκόλας με 91-56, στέλνοντας ηχηρό μήνυμα πριν από την έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Για ένα ημίχρονο η Ανγκόλα ήταν ανταγωνιστική και προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, κάτι που κατάφερε, καθώς το 20λεπτο βρήκε τη Λιθουανία να προηγείται με 40-33.

Στην επανάληψη, ωστόσο, η Λιθουανία αντέδρασε και άμεσα ανέβασε τη διαφορά, σε τέτοιο σημείο που η Ανγκόλα δεν μπορούσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Με επιμέρους σκορ 51-23, οι Λιθουανοί πήραν το ροζ φύλλο αγώνα εύκολα. Ο Ντομάντας Σαμπόνις πήρε χρόνο συμμετοχής, μετά από τον τραυματισμό του, ενώ οι Μάριους Γκριγκόνις και Ζιγκιμάντας Γιαναβίτσιους δεν αγωνίστηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-33, 65-44, 91-56.

Σε άλλο φιλικό παιχνίδι, οι Φιλιππίνες γνώρισαν την ήττα από τους Adelaide 36ers (85-75), με τον Μπλάτσε να έχει 16 πόντους και να είναι ο μοναδικός που διασώθηκε για τις Φιλιππίνες.