Με έναν εκπληκτικό Λορένζο Μπράουν και κάνοντας ένα πολύ δυναμικό τελευταίο επτάλεπτο, η Ισπανία νίκησε με 96-91 την Παρασκευή στο Βερολίνο τη Γερμανία στον ημιτελικό του Eurobasket 2022 και την Κυριακή θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο στον τελικό με τη Γαλλία!

Με μυαλό, μέθοδο, προσήλωση στο στόχο και πολύ καλή άμυνα στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, κυρίως άμυνες ζώνης ή και 4-1 (με τον Ντίαθ να κυνηγά τον Σρέντερ και να έχει +25 στον δείκτη +- σε 16:37 συμμετοχής !!!) +-, η Ισπανία γύρισε από το -10 και πήρε προβάδισμα 8 πόντων στα 36”, 88-80, με 18-3 για να σφραγίσει τη νίκη-πρόκριση.

Ότι χρώμα κι αν έχει, αυτό θα είναι το δέκατο μετάλλιο των Ισπανών στα 11 τελευταία Eurobasket από το 1999 κι έπειτα, που έχουν κατακτήσει το χρυσό το 2015, το 2011 και το 2009, το ασημένιο το 2007, το 2003, το 1999 και το χάλκινο το 2017, το 2013 και το 2001.

Ο Λορένζο Μπράουν πέτυχε 29 πόντους με 8/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, ενώ είχε 6 ασίστ κι ο Γουίλι με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ είχαν 16 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Η Γερμανία είχε προηγηθεί 77-70 με 7:44 για το τέλος. Σκόραρε πάλι με τον Ομπστ, για το 80-83 στα 3:53 και μετά, στα 33′ δεύτερα για το τέλος με τον ίδιο παίκτη, αλλά τότε ήταν στο -8. Με τα φάουλ, το σκορ έφτασε στο 96-91, κι οι νικητές έβγαλαν τον ημιτελικό με 14./14 βολές!

Η κόπωση βγήκε στον Σρέντερ που είχε 30 από τους 77 πόντους της Γερμανίας με 8/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 8 ασίστ, σε μια βραδιά που ο Βάγκνερ (15π.) ήταν άστοχος από μακριά με 1/6 τρίποντα κι οι ψηλοί της ομάδας του, έχασαν τις κρίσιμες μάχες.

Ο Ομπστ είχε 15 με 5/8 τρίποντα, αλλά δεν αρκούσε.

Η εξέλιξη του ημιτελικού:

Ο ενθουσιασμός των γηπεδούχων, μπροστά στο cell out κοινό των 14.074 θεατών της Mercedes Benz Arena, βρήκε την απάντησή του στο μυαλωμένο κι απόλυτα οργανωμένο παιχνίδι των Ισπανών.

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο είχε μικρό προβάδισμα από την αρχή, έκλεισε το 10άλερπτο με 27-24, λόγω της αφέλειας βέβαια να μην κάνει φάουλ στον Λο στη λήξη του Α’, ενώ είχε ένα ομαδικό, κι εκείνος μείωσε στο τρίποντο.

Όμως οι Ισπανοί, με την πινελιά του Ρούντι που πέτυχε δύο τρίποντα και τον εξαιρετικό Μπράουν έφυγαν νωρίς με εννέα πόντους διαφοράς, 24-33, και 32-41 μετά από 15 λεπτά αγώνα.

Ήταν το σημείο που η Γερμανία θύμισε… τον προημιτελικό με την Ελλάδα.

Αντρέας Ομπστ και Ντένις Σρέντερ πάτησαν το γκάζι κι η ομάδα του Χέρμπερτ έκανε 14-0 σερί για να προσπεράσει 46-41 και να κλείσει το ημίχρονο στο +5, 51-46.

Ήδη στου δρόμου τα μισά, ο Σρέντερ είχε 19 πόντους με 5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές και 5 ασίστ!

Η Γερμανία πήγε στο +9 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου (55-46), που ήταν η αφετηρία των εκατέρωθεν σερί. Με τον Γουίλι Ερνανγκόμεθ και τον Μπράουν, συν κάποιες καλές άμυνας, οι Ίβηρες απάντησαν κι έφυγαν στο +4, 61-57 έχοντας 15-2 επιμέρους σκορ, όμως η επιστροφή του Βάγκνερ με τη δουλειά του Σρέντερ και την καλή δουλειά όλων των ψηλών, άλλαξαν πάλι την εικόνα.

Η Γερμανία έκανε 14-0 σερί (δεύτερο στον αγώνα!) για να πάρει τη μεγαλύτερη διαφορά της έως τότε, 71-61 με 91 δευτερόλεπτα για τα 30′.

Η Ισπανία μείωσε 71-66 στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε στους 3, με τη συνδρομή του Γκαρούμπα που έκανε το 71-68 κι άρχισε να γίνεται παράγοντας του αγώνα, μετά από 30 λεπτά που δεν είχε να επιδείξει κάτι.

Ο σέντερ των Ρόκετς είχε σημαντική συμβολή στο 17-2 που έκανε η ομάδα του όταν πια είχε προσπεράσει 83-77 με 4 για τη λήξη του αγώνα.

Ήταν ένα διάστημα που ο Σρέντερ πήρε ελάχιστες επιθέσεις, ο Βάγκνερ ήταν άστοχος κι η Γερμανία είχε χάσει το ρυθμό της.

Ο τρομερός Λορένζο Μπράουν ανέβασε τη διαφορά στους οκτώ 88-80 για τους Ισπανούς στα 36” και τελείωσαν το παιχνίδι. Οι Γερμανοί σταμάτησαν το χρόνο με τα φάουλ, αλλά δεν πέτυχαν κάτι με την Ισπανία να φτάνει στο τελικό 96-91.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 51-46, 71-66, 91-96