Ο Παναθηναϊκός πάλεψε μέχρι το τέλος αλλά γνώρισε την ήττα με 70-64 στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα, στην 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του EuroCup Γυναικών.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη έπεσε στο 4-2, αλλά είχε εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση και μάλιστα ως πρώτη στον όμιλό της.

Οι “πράσινες” ήθελαν τη νίκη για να έχουν, θεωρητικά, πιο βατό αντίπαλο στα νοκ-άουτ, αφού τα ζευγάρια στους “32” προκύπτουν με βάση το ranking από 1-32 που θα διαμορφωθεί από τα αποτελέσματά τους στους ομίλους και παίζουν 1-32, 2-31, 3-30 κ.ο.κ.

Κορυφαία των “πρασίνων” ήταν η Τσάστιτι Ριντ με 26 πόντους 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Αρίκα Κάρτερ (14), Κατερίνα Σωτηρίου (12), Αντιγόνη Χαιριστανίδου (10).

Η Έμιλι Πότερ έμεινε εκτός δωδεκάδας, λόγω του περιορισμού των ξένων.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Σνεζάνα Μπογκίτσεβιτς με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Ερυθρός Αστέρας ανέβηκε στο 3-3 και θα προκριθεί την επόμενη φάση ως μία από τις καλύτερες τρίτες ομάδες.

Μετά από ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο (16-22), ο Παναθηναϊκός παρουσίασε σημάδια… κατάρρευσης στη δεύτερη περίοδο και ο Ερυθρός Αστέρας έκανε ένα επιμέρους 25-8, παίρνοντας διψήφιο προβάδισμα (41-30).

Η Ριντ πέτυχε τους 14 από τους 30 πόντους των “πρασίνων” στο πρώτο ημίχρονο.

Οι “πράσινες” αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσαν σε 54-48, ενώ πάλεψαν για τη νίκη μέχρι το τέλος, αλλά γνώρισαν την ήττα με το τελικό 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 41-30, 54-48, 70-64