Η Μπαρτσελόνα ήταν ανώτερη απέναντι στην άστοχη Μονακό και πήρε τη νίκη με 69-63 στη 13η αγωνιστική της EuroLeague στο Πριγκιπάτο.

Στο 9-4 ισοβαθμούν πλέον Μονακό και Μπαρτσελόνα με την τελευταία να περνά νικηφόρα από το Πριγκιπάτο με 69-63, δύο μέρες πριν υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό (16/12, 21:30).

Ο Νίκολα Μίροτιτς με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο πρωταγωνιστής των νικητών. Δίπλα του οι Γιαν Βέσελι (8π., 6ρ.) και Νίκολας Λαπροβίτολα (7π., 8ασ.).

Από τους ηττημένους, που έχασαν την ευκαιρία να “αγγίξουν” την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, στους 16 πόντους έμεινε ο Μάικ Τζέιμς (με 6/17 σουτ) και στους 11 ο Ντονάτας Μοτεγιούνας, σε μία κακή βραδιά για τους Μονεγάσκους.

Θυμίζουμε ότι ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την Μπαρτσελόνα στη δεύτερη υποχρεώσή του στη “διαβολοβδομάδα” επί ισπανικού εδάφους στις 16/12 και ώρα 21:30.

O αγώνας:

Οι Καταλανοί επέβαλαν από νωρίς τον ρυθμό τους, κρατώντας σε χαμηλά επίπεδα τους γηπεδούχους, επιτρέποντάς τους να σκοράρουν μόλις 13 πόντους ως το 10ο λεπτό της αναμέτρησης (13-16).

Η ίδια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με τα επιθετικά “όπλα” του Σάσα Ομπράντοβιτς να έχουν… σιγήσει και τον Μίροτιτς να πρωταγωνιστεί το σύνολο του Σάρας Γιασικεβίτσιους πήγε στα αποδυτήρια στο +5 (29-34).

Στην επανάληψη, με πολλούς πρωταγωνιστές η Μπαρτσελόνα συνέχισε να κερδίζει έδαφος για την 9η νίκη της στη διοργάνωση με τους Μοερμάν και Μοτεγιούνας να είναι οι μόνοι που ξεχώρισαν από τη Μονακό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η διαφορά έφτασε και μέχρι το +18 για τους φιλοξενούμενους!

Σε μία τελευταία προσπάθεια των γηπεδούχων για την ανατροπή και τους Τζέιμς, Οκόμπο να αφυπνίζονται το επιμέρους σερί 18-9 δεν ήταν αρκετό και τελικά οι “Μπλαουγκράνα” έφυγαν με το πολύτιμο “διπλό” από το Πριγκιπάτο με 63-69.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 29-34, 45-60, 63-69