Βιντσιλαίου
Η Βιντσιλαίου

Στον πρώτο του ευρωπαϊκό αγώνα έπειτα από 20 χρόνια, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 67-64 από την πολωνική Πολκοβίτσε στο ΟΑΚΑ, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του EuroCup Γυναικών.

Οι φίλοι του Παναθηναϊκού δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ και φώναζαν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Οι “πράσινες” προσπάθησαν να κάνουν μια απίστευτη ανατροπή στο φινάλε, όμως το τρίποντο της Χολμς στην εκπνοή ήταν άστοχο.

Αυτή ήταν η πρεμιέρα των Πρωταθλητριών Ελλάδας στο Eurocup Γυναικών, στον Α’ όμιλο. Στον άλλο αγώνα του ομίλου που έγινε και αυτός σήμερα (14/10) η τουρκική Χατάι διέλυσε με 100-76 τη ρωσική Ενισέι.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά τον αγώνα (19-14 στο 12′), όμως στη δεύτερη περίοδο η Άρτεμις Σπανού και οι συμπαίκτριές της ανέβασαν το ρυθμό του παιχνιδιού και η πολωνική ομάδα προηγήθηκε με 36-27 στο ημίχρονο.

Η Πολκοβίτσε συντήρησε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (39-48), αφού ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ άστοχος.

Ίδιο σκηνικό και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την πολωνική ομάδα να φτάνει στη νίκη με 67-64 και τις “πράσινες”, που το πάλεψαν μέχρι τέλους, να τελειώνουν τον αγώνα με 18/39 δίποντα και 5/23 τρίποντα…

Η Χολμς αστόχησε στην εκπνοή στο τρίποντο που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση.

Βιντσιλαίου (20π.), Ριντ (17π., 8ρ., 5ασ.) και Χολμς (12π.) ξεχώρισαν από τον Παναθηναϊκό, ενώ δεν αγωνίστηκε η Όλγα Χατζηνικολάου λόγω τραυματισμού, αν και βρέθηκε στη δωδεκάδα.

Από την πλευρά της Πολκοβίτσε, η Άρτεμις Σπανού τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Επόμενος αγώνας για τον Παναθηναϊκό στο EuroCup Γυναικών είναι την Πέμπτη 21/10 με την Ενισέι, στη Ρωσία.

Την Κυριακή (17/10, 17:00), οι “πράσινες” παίζουν εκτός έδρας με την Ελευθερία Μοσχάτου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Α1 Γυναικών 2021-22.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-36, 39-48, 64-67