Τη δεύτερη νίκη του σε τρεις αγώνες στο Eurocup Γυναικών, πέτυχε την Τετάρτη (30/10) ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, επικρατώντας της ουγγρικής Cegled με 93-53.

Μια περίοδο διήρκεσε το “ντέρμπι” στο Φαληρικό Στάδιο, καθώς η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη “έκοψε τον αέρα” των αντιπάλων της με την άμυνά της.

Το αρχικό προβάδισμα της Cegled, με 21-18 στην Α’ περίοδο, έγινε 41-35 στη Β’ και στην Γ’, ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι και… εξαφανίστηκε!

Με πλουραλισμό στην επίθεση, γρήγορο κι όμορφο μπάσκετ, πολλά τρίποντα και μάλιστα με εξαιρετικό ποσοστό ευστοχίας, η Πρωταθλήτρια Ελλάδας έκανε επιμέρους σκορ 32-10 σε αυτήν την περίοδο, ουσιαστικά τελειώνοντας το ματς!

Όχι πως έριξε την ένταση της άμυνάς της, μέχρι το τέλος, οδηγώντας την αντίπαλό της σε πολλά λάθη και κακές επιλογές και κατ’ επέκταση, σε πολύ χαμηλό σκορ.

Το δε επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν 52-18 για τον Ολυμπιακό!

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 41-35, 73-45, 93-53