Με οδηγό τη σκληρή άμυνα του τρίτου δεκαλέπτου, η ΑΕΚ επικράτησε με 62-51 της Αντβέρπ στο, σχεδόν άδειο, ΟΑΚΑ για την 3η αγωνιστική του Champions League. MVP ο Σαντ-Ρος (8π.-10ρ.-3α.-4κλ.) που έπαιξε για 39:22, πρώτος σκόρερ ο Ρέι με 18 πόντους, από και κοντά ο Λάνγκφορντ με 16 σε μια ”μέτρια” βραδιά.

Οι Βέλγοι ήθελαν να εκμεταλλευτούν την αγωνιστική κρίση και την πίεση των ”κιτρινόμαυρων” μετά την ήττα στο Ρέθυμνο και το κακό φινάλε στην Ιερουσαλήμ. Προσπάθησαν στο πρώτο ημίχρονο να ”παγώσουν” το ρυθμό και τα κατάφεραν εξαιτίας, επίσης, του λιγοστού κόσμου που δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ατμόσφαιρα στο Μαρούσι.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κακό, με τους φιλοξενούμενους να είναι αρκετά άστοχοι και τους γηπεδούχους σε κάθε ευκαιρία να δείχνουν έναν εκνευρισμό και να χάνουν μερικά εύκολα καλάθια, καθώς ο αγώνας ήταν ”must win”. Παρ’ όλα αυτά, μεγάλη διαφορά δεν υπήρξε στο πρώτο ημίχρονο, εκτός από το 36-31 στο 19′ που… ταρακούνησε την ΑΕΚ.

Δείτε εικόνες από το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, μέσα από το… φακό του BCL:

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έτρεξαν ένα σερί 10-0 και βρέθηκαν στο 24′ με διαφορά 7 πόντων, 43-36, αντλώντας ενέργεια από την άμυνα. Μόλις τρεις πόντους δέχθηκε η ”Βασίλισσα” από το 20′-30′, όλοι με βολές, όμως επιθετικά εξακολουθούσε να έχει κενά διαστήματα, κλείνοντας εν τέλει το δεκάλεπτο στο 47-39 (14-2 το επιμέρους).

Η αστοχία πίσω από τα 6.75 ήταν ένα μεγάλο πρόβλημα, με τον Ματσιούλις να έχει τέσσερα συνεχόμενα άστοχα, όμως οι Ρέι και Λάνγκφορντ βγήκαν μπροστά, την ώρα που ο Σαντ-Ρος… έλιωνε στο παρκέ με πολλή δουλειά στις δυο άκρες του παρκέ. Το 62-47 ήταν η μέγιστη τιμή του αγώνα, με τους Βέλγους να μειώνουν με buzzer στο 62-51.

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ που ανέβηκε στο 2-1 στο Group B και πήρε μια… ανάσα, θέλοντας να συνέλθει αγωνιστικά και να ανακάμψει, βάζοντας, επιπλέον, νέα στοιχεία στο παιχνίδι της με τους παίκτες που θα υπογράψει τις προσεχείς ημέρες.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 33-36, 47-39, 62-51

Τα στατιστικά:

Tα highlights του αγώνα:

Παπαθεοδώρου: ”Όχι καλές επιθετικές επιλογές, αλλά παίξαμε άμυνα, επίπονο το rebuilding…”