Με νίκες των γηπεδούχων ολοκληρώθηκαν οι πρώτοι αγώνες της Τετάρτης στην 11η αγωνιστική του EuroCup.

Στον Β’ όμιλο, όπου μετέχει ο Προμηθέας Πάτρας κερδισμένοι της ημέρας ήταν οι Χάποελ Τελ Αβίβ, Τουρκ Τέλεκομ και Μπούντουτσνοστ.

H Τουρκ Τέλεκομ νίκησε με 98-74 το Αμβούργο, στην 8η φετινή της νίκη.

Ο Γάλλος Αξέλ Μπουτέιγ πέτυχε 23 πόντους με 9/9 σουτ, 4/4 δίποντα, 5/5 τρίποντα, ενώ ο άλλοτε παίκτης του Προμηθέα, Τζέριαν Γκραντ είχε 18 πόντους και 10 ασίστ.

Ο Άντονι Πολάιτ πέτυχε 16 πόντους για το Αμβούργο (3-8).

Αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, η Μπούντουτσνοστ (7-4) νίκησε 82-71 την τελευταία του ομίλου Σλασκ Βρότσλαβ (1-10).

Ο Τζαλίλ Ο’Μπράιεν ήταν πρώτος της σκόρερ με 14 πόντους κι ο Άλφα Καμπά είχε 11 πόντους-13 ριμπάουντ.

Στο 7-4 έφτασε και η Χάποελ Τελ Αβίβ, που νίκησε με 95-79 τη γαλλική Παρί, που βρίσκεται στο ίδιο, ισόβαθμο γκρουπ ομάδων (7-4).

Με ένα εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ισραηλινοί έχτισαν διαφορά που συντήρησαν μέχρι τέλους.

ΜακΡέι και Μπράουν είχαν από 17 πόντους για τους νικητές, ενώ για τους Γάλλους, ο Ισμαέλ Καμαγκατέ είχε 17 πόντους με 3/3 βολές, 7/8 δίποντα και 12 ριμπάουντ, τα 7 επιθετικά.

Οι Λόντον Λάιονς έφτασαν στο 5-6 με εκτός έδρας νίκη, 84-70 επί της Τρέντο (2-9) στην Ιταλία.

Ο Σαμ Ντέκερ πέτυχε 23 πόντους, ενώ ο Κώστας Κουφός έκανε double double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ. Είχε 6/11 δίποντα, 2/3 βολές κι επίσης, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 block!

Για τον Α’ όμιλο, η Προμετέι (7-4) νίκησε 79-72 την Μπρέσια (Κένεντι 17, Σάνον 17-Ντελα Βάλε 20) με ιταλική ομάδα να πέφτει στο 5-6.

Η Ουλμ (6-5) επικράτησε 78-69 της Λιετκαμπέλις (4-7), με 21 πόντους του Ντος Σάντος. Πρώτος σκόρερ των Λιθουανών ήταν ο Τζαμέλ Μόρις με 16 πόντους.

Στη Σλοβενία, η ρουμανική Κλουζ Ναπόκα νίκησε με 88-80 την Τσεντεβίτα/Ολίμπια, παρά τους 27 πόντους του Γιόγκι Φερέλ.

EuroCup 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

EuroCup 2022-23: Οι κατατάξεις στους δύο ομίλους