Μονακό

Η Ρίτας έκανε την έκπληξη της πρεμιέρας του Eurocup, καθώς επικράτησε της Λοκομοτίβ Κουμπάν με 92-86, η αντίπαλος του Προμηθέα Πάτρας, Μονακό, είχε εύκολο έργο κόντρα στην Ανδόρα (82-66), ενώ η Βενέτσια του Μάικ Μπράμος γνώρισε την ήττα από την Παρτιζάν με 66-63.

Η Μονακό δεν αντιμετώπισε κάποια αντίσταση από την Ανδόρα και έτσι ξεκίνησε νικηφόρα την παρουσία της στο Eurocup, καθώς επικράτησε άνετα με 82-66.

Κορυφαίος για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς ήταν ο Τζλίλ Ο’ Μπρίεν με 16 πόντους, ενώ θετική παρουσία είχε και ο Ντι Μποστ με 12. Την επόμενη αγωνιστική, οι Μονεγάσκοι έρχονται στην Ελλάδα για τον αγώνα με τον Προμηθέα Πάτρας στο “Δημήτρης Τόφαλος”.

Μεγάλη νίκη σημείωσε η Ρίτας, η οποία πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στη Λοκομοτίβ Κουμπάν του Λούκα Μπάνκι με 92-86.

Η λιθουανική ομάδα με ένα τρομερό ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο (40-21) κατάφερε να ανατρέψει στο εις βάρος της 16-23, σε 56-44 στην ανάπαυλα.

Με κορυφαίο τον Είμαντας Μπέντζιους (27 π.) και τον Πάκο Κρουζ (16 π.) σε αρκετά καλό βράδυ, η Ρίτας έκανε την έκπληξη και πήρε τη νίκη με 92-86.

Για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι καλύτερος ήταν ο Τζόνι Ο’ Μπράιαντ με 24 πόντους, ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Ντιμίτρι Κουλάγκιν με 19.

Από την άλλη, η Βενέτσια ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Παρτιζάν σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η Παρτιζάν κατάφερε να πάρει διαφορά οκτώ πόντων στη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου, αλλά στη συνέχεια η Βενέτσια ανέκαμψε και μείωσε στους δύο (28-30).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο και οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Εκεί η Βενέτσια προσπάθησε να κάνει μία τεράστια ανατροπή, με μπροστάρη τον Μάικ Μπράμος (12 π.), αλλά οι Ιταλοί δεν ήταν εύστοχοι στην τελευταία τους προσπάθεια και έτσι έχασαν με 63-66.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μάρκους Πέιτζ με 14 πόντους και τον ακολούθησε ο Όγκνιεν Γιαραμάζ με 12.

Τέλος, Γαλατάσαραϊ και Γκντίνια, νίκησαν τις Τρέντο (70-64) και Όλντενμπουργκ (78-74) αντίστοιχα.

Για την τουρκική ομάδα κορυφαίος ήταν ο Άαρον Χάρισον με 19 πόντους, ενώ ο Ζακ Όγκουστ σημείωσε double-double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.