Μπασκόνια-Μπαρτσελόνα

Σε μία από τις πιο ισχυρές έδρες της EuroLeague, εκείνη της Μπασκόνια, η Μπαρτσελόνα αποδείχθηκε σκληρή και επικράτησε 85-78.

Πριν από το ματς, οι γηπεδούχοι μετρούσαν 8-1 και μαζί με τη Μακάμπι καμάρωναν για τα “κάστρα” τους.

Απόψε, όμως, η Μπαρτσελόνα άφησε πίσω της την εντός έδρας ήττα από την Εφές και ανέβηκε στο 13-7, την ώρα που ο εγχώριος αντίπαλος έπεφτε στο 11-9.

Ο Νίκολα Μίροτιτς είχε 15 πόντους-6 ριμπάουντ, ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις 13π., ο Τόμας Σατοράνσκι (11π.-4ασ.) και ο Νίκολα Κάλινιτς 9π.-7ρ.

Στον αντίποδα, η Μπασκόνια προσπάθησε για την αποφυγή της ήττας με τους Τάντας Σεντεκέρσκις (16π.-6ρ.), Ντάλτον Χομς (12π.), Ρόκας Γκιεντράιτις (11π.), Ντάριους Τόμπσον (10π.-5ασ.) και Μάικ Κότσαρ (10π.).

Βγαλμένο από… NBA ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς έληξε 28-28, εν αντιθέσει με το δεύτερο που βρήκε τους γηπεδούχους σε πτωτική πορεία (μόλις 12π.)

Καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, η Μπαρτσελόνα είχε το προβάδισμα και από τη στιγμή που απέφυγε την ασφυκτική πίεση στις αρχές της τέταρτης περιόδου, έφτασε στη δίκαιη επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 28-28, 40-47, 63-64, 78-85