Παρτιζάν-Βιλερμπάν

Λίγες ημέρες μετά το μεγάλο “διπλό” επί του μισητού Ερυθρού Αστέρα, η Παρτιζάν Βελιγραδίου επιβλήθηκε 92-71 της Βιλερμπάν στη Σερβία.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβηκε στο 11-11 και προσέγγισε την οκτάδα, ενώ αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 8-14.

Ο Κέβιν Πάντερ με 17 πόντους, ο Ντάντε Έξουμ με 13 και ο Τζέιμς Νάναλι με 10, έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στην Παρτιζάν, η οποία αντιπαρέταξε τους Γιουσουφά Φαλ (14π.-6ρ.), Ιβ Πονς (14π.-6ρ.) και Ντι Μποστ (11π.-5ασ.).

Ο Ζακ ΛεΝτέι βοήθησε τους γηπεδούχους με 9 πόντους-7 ριμπάουντ, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου κατέγραψε 3 πόντους (0/1δ., 1/3τρ.), 1 επιθετικό ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 18:45.

Η Παρτιζάν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-9, έπειτα πέτυχε επιμέρους 15-4, έκλεισε στο +9 το α’ δεκάλεπτο και στο +14 το α’ ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, η διαφορά έφτασε μέχει το +29 (75-46), σκορ που προανήγγειλε ότι (για την ιστορία) θα καλυπτόταν και το -4 του “Αστρομπάλ“.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 50-36, 76-51, 92-71