Χίγκινς

Με ένα σερί 14-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα (14-8) λύγισε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (11-11) με 83-78 στο Παλάου Μπλαουγκράνα για την 22η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Μπαρτσελόνα, που παρατάχθηκε ξανά χωρίς τον Σέρχι Μαρτίνεθ, είχε κορυφαίους τους Κόρι Χίγκινς (15π.), Ρόκας Γιοκουμπάιτις (14π.), Νίκολα Μίροτιτς (11π., 9ρ.) και Γιαν Βέσελι (10π.).

Η Μακάμπι δεν είχε διαθέσιμους τους Λορένζο Μπράουν, Άλεξ Πόιθρες και Όστιν Χόλινς.

Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Τζέιλεν Άνταμς (20π.), Γουέιντ Μπόλντγουιν (15π., 6ασ.), Τζάρελ Μάρτιν (11π., 6ρ.) και Νταρούν Χίλιαρντ (11π.).

Η Μπαρτσελόνα είδε το +11 (39-28) στο 17ο λεπτό να γίνεται -10 (57-67) στο 30′.

Οι Καταλανοί αντέδρασαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα σερί 14-0, ξέφυγαν με 6 πόντους (82-74, από 68-74), φτάνοντας στη δεύτερη νίκη της επί της Μακάμπι τη φετινή σεζόν.

Η Μακάμπι έμεινε χωρίς πόντο για σχεδόν 7 λεπτά στην τελευταία περίοδο και γνώρισε την ήττα, πέφτοντας στην 9η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-37, 62-67, 83-78.