Ολυμπιακός Β'

Ο Ολυμπιακός Β’ – Piraeus Bank πήρε μία εύκολη νίκη κόντρα στον Αμύντα (77-58), στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών.

Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη αντιμετώπισε δυσκολίες στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον Αμύντα, καθώς οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ, με την ανάπαυλα να βρίσκει τον Ολυμπιακό Β’ μπροστά με μόλις έναν πόντο (37-36).

Ωστόσο, αυτό που άλλαξε την εικόνα της αναμέτρησης ήταν ο τραυματισμός του Λεωνίδα Ζούπα, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο οδηγούσε επιθετικά την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν την απόδοσή τους και μέσω της εξαιρετικής τους άμυνας κατάφεραν να ανεβάσουν την υπέρ τους διαφορά στο +12 (53-41) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη μπήκαν με την ίδια ενέργεια στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου τελείωσαν και τυπικά την υπόθεση νίκη. Με μπροστάρη τον Αλεξέι Ποκουσέφσκι, ο Ολυμπιακός Β’ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 77-58 και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 37-36, 53-41, 77-58